Banka Müfettişliği: Sınav Süreci, Görevleri ve Maaşı

0

Banka müfettişi, bankaları ve şubeleri denetleyen, daha çok genel merkezler bünyesinde faaliyet gösteren bir meslek grubudur. Güzel yanları olduğu gibi bir hayli zor bir meslek de olan Banka Müfettişliği, yine de bankacılık sektöründe kariyer yapmayı hedefleyen pek çok insanın ulaşmak istediği bir meslektir.

Banka Müfettişinin pek çok çeşidi mevcuttur. Örneğin; devlet bankası bünyesinde çalışabilme adına yeteri kadar KPSS puanına ihtiyaç duyulurken, özel bankalarda müfettiş olabilmek için ayrı banka sınavları düzenlenmektedir.

Banka Müfettişi Nasıl Olunur?

Banka Müfettişliği: Sınav Süreci, Görevleri ve Maaşı - Banka Müfettişi Nasıl Olunur
Banka Müfettişi Nasıl Olunur?

Devlet bünyesinde banka müfettişliği için öncelikle KPSS sınavına girilmesi ve yeterli bir puan alınması gerekmektedir. Fakat bazen KPSS’den alınan puan yeterli olmazken, ayrıca Maliye’nin sınavlarına da girilmesi gerekelebilir. Bu iki sınavın başarılı olarak tamamlanması durumunda mülakat gerçekleştirilmektedir. Maliye Bakanlığı tarafından görevlendirilen yetkililer tarafından bireysel ya da toplu olarak mülakat yapılmakta ve iletişim becerisi yüksek, diksiyonu düzgün ve sabırlı kişiler belirlenmektedir. Banka mülakat sorularını başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar atanmak üzere seçilmekte ve puan durumuna göre de ataması gerçekleştirilmektedir.

Özel sektörde banka müfettişi olabilmek için ise, herhangi bir KPSS puanı aranmaksızın ilgili bölümlerden mezuniyete bakılmaktadır. Özel bankalar müfettişlerini genellikle özel banka sınavları ile belirlemektedir. Her banka kendi sınav tarihini ve alınacak olan müfettiş sayısını belirtmekte, uygun olan adayları mülakata davet etmektedir.

Banka Müfettişi Görevleri Nelerdir?

Bankacılık sektöründe kariyer planlamasına göre banka müfettişi olarak tamamlayan kişiler pek çok sorumluluk üstlenmektedir. Banka müfettişleri temel olarak danışmanlık ve güvence şeklinde iki görev üstlenmektedir. Banka müfettişleri işleri gereği çeşitli şubelerde çalışması sebebi ile risk odaklı bakış açısına sahip olmalı, bir ürün ya da süreci riske göre  strateji ile değerlendirebilmektedir. Dolayısıyla bazı icrai faaliyetlere yönelik danışma hizmetleri de vermektedir. Öte yandan güvence hizmetleri de veren banka müfettişleri bir bankada işlerin yolunda gidip gitmediği sorusuna cevap vermektedir. Yönetmelikler dahilinde bağımsız ve tarafsız olan banka müfettişlerinin çalışmaları, bu nedenle güvence hizmeti sunmaktadır.

Banka Müfettişi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Banka müfettişi alımlarında bakılan şartlar genellikle adayların diksiyon düzgün, insan ilişkilerinden başarılı, sabırlı ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmasıdır. Devlet kadrosu için ayrıca KPSS şartı da aranmaktadır.

Bankada Müfettiş Olarak Görev Alanlar Ne Kadar Maaş Alırlar?

Bankada Müfettiş olarak istihdam edenlerin maaşı yaklaşık asgari ücretin 2 katı kadar olmaktadır. Ancak bu ücret bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Pazarlama Uzmanlığı: Görevleri ve Maaşı

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın