Bankacıyım.Net

Oldukça Basit!

Simge Akarca

Simge Akarca

Hayatta bazen bizi zirveye ulaştırabilecek kararlar vardır. Bazen de en ufak bir ayrıntısını hesaplamadığınız ya da gözden kaçırdığınız yine o kararlar ile zirveden zemine çakılabilir ya da zeminde olmaya devam ederseniz. Öneri basit; çok düşünülmemelidir. Kim olursa olsun, sonuçları ne olacaksa olsun fark etmez. Zaten çok önemli bir detay vardır ve bu çok önemli olan ama aynı zamanda bir o kadar da basit olan detay; kaderde yazılanın olacağıdır.

Belki inanmıyorsunuzdur kadere. Neden olmasın? Hepimiz aynı din ve mezhepten değiliz sonuçta ama sizin için “kader” sözcüğü yerine “tesadüf” kelimesini kullanabiliriz. Sanırım bu terim daha doğru olacaktır sizin için. En azından tesadüf, kimilerine göre kaderdir; sizler içinse kader bir tesadüftür. Ama ikisinin ortak buluşma noktası, ikisinin de getirisini kimsenin değiştiremeyeceğidir.

Örneğin; aşk vardır hepimiz için. Kimilerine göre kaderde yazılı olan bir çarpışma ile karşılanır aşk, kimisi için de tesadüf adı verilen bir çarpışma ile kitaplar yere saçılır ve yine tesadüfen kitapları toplarken göz göze gelinir ve o an âşık olunur işte. Ama ikisinin de sonucu aynıdır. İkisi de size aşkı getirmiştir. Basit bir çarpışma, basit bir hareket, basit bir söz, basit bir karar, fark etmez. Aynı sonuca ulaştığınız bilinen ve yaşanan bir gerçekliktir.

Derslerde, evlilikte, yemekte, yürüyüşte hepsinde basit birer karar ile değişebilir yaşantınız. Evet, kader de vardır tesadüf de… Ama kaderi aldığınız kararlarla değiştirebilirsiniz. Ama kader, aldığımız kararlara göre mi değişir yoksa zaten alınan her karar zaten var mıdır kader denilen alın yazısında? İkisi de vardır aslında. Mesela ölüm, doğum, aile gibi kavramlar vardır kader de ve değiştirilmez.

Ama sağlık, yaşanılan yer, din, çalışılan ya da okunulan yer ve benzeri yerler ya da şeyler insanların aldığı her hangi bir kararla değiştirilebilir. Okuduğunuz yerdeki arkadaşlarınızla kaderiniz değişebilir. Arkadaş çevresindeyken sigara, alkol, uyuşturucu tarzı şeylerden uzak durmak ya da onlara bağlanmak hayatınızı değiştirebilir. Sağlığınızı bozabilirsiniz, belki de sakat kalır, bir organınızı kaybedebilirsiniz. Ama bu kaderin aksine sizin verdiğiniz ve o an için hiç düşünmediğiniz basit bir kararın getirisidir. Basit, demeden önce düşünmek gerekir. Tesadüf ya da kader, fark etmez. Her türlü, sonucu değiştirebilen taraf sizsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Oldukça Basit! - 5 Mart 2017
Kamu ve Özel Sektör - 29 Ağustos 2016
Öğrenci Psikolojisi! - 19 Ağustos 2016
Bankacılık Eğitimleri - 7 Ağustos 2016
Banka Mülakatları - 2 Ağustos 2016
Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.