Ana SayfaKariyerBanka Portföy Uzmanı Nasıl Olunur? İşe Alım Şartları

Banka Portföy Uzmanı Nasıl Olunur? İşe Alım Şartları
B

-

Portföy; gerçek ya da tüzel kişilerin yatırım yapıp gelir sağlamak maksadı ile elinde bulundurduğu ve dilediği gibi tasarrufta bulunduğu döviz, nakit para, tahvil, altın, bono, mevduat ve hisse senedi gibi yatırım araçlarının totaldeki değerine verilen isimdir. Banka portföy uzmanı yani diğer adı ile portföy uzmanı ise; müşteri portföylerinin maddi bir gelir sağlaması adına vekil sıfatı ile yöneten kişidir. Banka portföy uzmanlarının görevleri ve gerçekleştirmiş olduğu faaliyetleri SPK tarafından düzenlenmektedir.

Banka Portföy Uzmanı Nasıl Olunur?

Bankacılık sektöründe kariyer yapmayı hedefleyen bireyler, çeşitli pozisyonlar hakkında bilgi araştırma yapmaktadır. Bankacılık alanındaki meslekler hakkında yapılan araştırmalardan biri olan banka portföy uzmanı, genellikle kurumsal müşteriler için hizmet vermektedir.

Bir bankada uzman olarak portföy yöneticisi olmak isteyen bireylerin, banka iş ilanlarını takip etmesi gerekmektedir. Banka iş ilanları arasında kendisine en uygun olan portföy uzmanı ilanlarına başvuruda bulunan bireylerin gerekli niteliklere sahip olması ve bankalar tarafından bu alanda düzenlemiş olduğu banka sınavlarını da başarılı bir şekilde tamamlaması gerekmektedir. Ancak bu şekilde banka portföy uzmanı olunabilmektedir.

Banka Portföy Uzmanı Görevleri Nelerdir?

Portföy uzmanı olarak kariyerini tamamlayan bireyler çeşitli görevler üstlenmektedir. Ekonomik şartların değişiklik göstermesi ile portföy içerisindeki menkul değerlerin bazılarında ekleme ya da çıkarma yapan portföy uzmanları, banka ya da portföy yönetim şirketleri tarafından gerçekleştirilen portföy yönetim sözleşmeleri kapsamında yatırımcıların vekaleten yatırımlarını yönetmekte, portföy seçiminde risk, gelir, randıman ve değer artışı gibi konuları göz önünde bulundurarak yatırımcıları doğru bir şekilde yönlendirmektedir.

Banka Portföy Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kendisi için hazırlamış olduğu kariyer planlama doğrultusunda banka portföy uzmanı olmak isteyen kişilerde bazı bir takım şartlar aranmaktadır. Bu şartlar her ne kadar alım yapacak olan bankaya göre değişiklik gösterse de, genel itibari ile banka portföy uzmanı işe alım şartları; 4 yıllık üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak, tercihen iyi derecede İngilizce bilmek, analitik düşünme becerisine sahip olmak, takım çalışmasına yatkın olmak, insan ilişkilerinde başarılı olmak, seyahat engeli bulunmamak, aktif araç kullanabiliyor olmak ve banka sınavlarında başarılı olmaktır. Bunun ile beraber banka mülakat sorularında da başarılı olmak, yine bu meslek için aranan şartlar arasında yer almaktadır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol