BDDK Takasbank’a Çek Takası İzni Verdi!

0
bddk-takasbanka-cek-takasi-izni-verdi

BDDK tarafından verilen izin doğrultusunda Takasbank çek takası, teminat yönetimi, mutabakat işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Takasbank Artık Hangi İşlemleri Yapabilecek?

BDDK olarak bilinen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Takasbank’a çeşitli yetkiler için onay verildi. BDDK İstanbul Takas ve Saklama Bankası AŞ. olarak adlandırılan Takasbank’a bankacılık sektörü kapsamında mutabakat, çek takası, teminat yönetimi işlemlerini gerçekleştirmesi için onay verdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre Takasbank bundan böyle bankacılık sektöründe teminat yönetimi, mutabakat ve çek takası gibi işlemleri yapabilecek.

Takasbank Nedir?

Takasbank finans piyasalarında yer alan yatırımcı kesimin yatırımlarının güvence altına alınmasını sağlamak için hizmet verir. Takasbank piyasalardaki nakit akışının sağlanmasında önemli bir role sahiptir. Para piyasaları ve sermaye piyasaları arasında bir nevi köprü görevinde olan Takasbank, yatırımcıların teminatlarını güvenli bir şekilde saklar. Böylece yatırımcıların dolandırılma, kandırılma gibi durumları da ortadan kaldırılmış olur. Diğer bankalardaki yatırımlarının bulunduğu hesaplarının Takasbank’a bağlanmasını talep eden kişiler herhangi bir problemle karşılaşmaları halinde işlem özetlerine direk olarak ulaşabilirler, yasal yoldan haklarını arayabilir, sorunlarını yasalar önünde çözebilirler.

Takasbank’ın Görevleri Nelerdir?

Takasbank borsada ve forex piyasasında yatırım yapanların paralarını saklar. İMKB olarak kısaltılan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda gerçekleşen işlem hacimlerinin gün geçtikçe artmasından dolayı bu işlemlerin kayıt altına alınması ihtiyacı doğmuştur. Bu konudaki güvenliğin sağlanabilmesi amacıyla 1992 yılında kurulan İMKB Takas ve Saklama AŞ. kuruldu. Bu kurum 1995 yılına kadar sadece borsada yer alan üyelere hizmet verdi. 1996 yılında Takasbank adıyla bankacılık sektöründe de hizmet vermeye başladı. Takasbank, Borsa İstanbul’da işlemde olan yatırım araçlarının koruma altında olması ve transfer edilmesi ile görevlidir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın