Ana SayfaKariyerBanka Pazarlama Uzmanlığı: Görevleri ve Maaşı

Banka Pazarlama Uzmanlığı: Görevleri ve Maaşı
B

-

Bir hayli geniş bir çalışma yelpazesine sahip olan Pazarlama Uzmanlığı, temel işleyişi pazarlama ve satış üzerine kurulu olan işletmelerde ciro artırma hedefi ile faaliyet yürüten kişilerdir. Banka Pazarlama Uzmanı da, yine bu amaç doğrultusunda bankaların bünyesinde bulundurmuş olduğu kişilerdir.

Kariyerinin bankacılık sektörü üzerinde oluşturmak isteyen bireyler bankalarda hangi pozisyonların ne iş yaptığına dair bilgi almak üzere araştırmalarda bulunmaktadır. Banka pazarlama uzmanı da, bireylerin araştırma yapmış olduğu pozisyonlar arasında yer almaktadır.

Banka Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Banka Pazarlama Uzmanı olmak üzere kendisi için kariyer planlama oluşturarak bir hedef koymak isteyen bireyler için; öncelikle bu alanda görev almak isteyen adayların banka iş ilanlarını takip etmesi gerekmektedir.

Pazarlama Uzmanı ya da bunun gibi pozisyonlar için alım yapacağı zaman iş ilanları yayınlamaktadır. Bu ilanlar doğrultusunda bankanın işe alım şartları haiz olan adaylar, ilana başvuruda bulunmasının akabinde banka sınavlarına tabi tutulmaktadır.  Banka sınavlarını da başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar son olarak banka mülakat sorularına tabi tutularak, tüm aşamaları başarılı bir şekilde tamamlaması halinde işe alınmaktadır.

Banka sınavları genel merkezlerde olabileceği gibi online olarak da yapılabilmektedir. Online banka sınavları Genel Yetenek ve Kişilik Envanteri olmaktadır. Bu soruları ise ortalama 45-60 sorudan oluşmaktadır.

Banka Pazarlama Uzmanı Görevleri Nelerdir?

Banka Pazarlama Uzmanlığı: Görevleri ve Maaşı
Banka Pazarlama Uzmanı Görevleri Nelerdir?

Banka pazarlama uzmanının görevleri, görevlendirildiği departmana göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; bir banka bünyesinde kurumsal pazarlama uzmanı olarak kariyer yapan bir pazarlama uzmanı;

  • Portföy yönetimi dahilinde müşteri ziyaretlerinde bulunarak ürün tanıtımı ve pazarlaması yapmak,
  • Kredi paketi hazırlanmak,
  • Mali analiz sürecini desteklemek gibi görevler üstlenmektedir.

Pazarlama Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Banka pazarlama uzmanı işe alım şartları da bankalara göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak alım şartlarına bakıldığında ise;

  • 4 yıllık üniversitelerin İşletme, İktisat, İşletme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ya da Bankacılık gibi bölümlerinden mezun olması,
  • Bu alanda en az 2 – 3 yıl tecrübesi olması,
  • İyi derecede İngilizce bilmesi,
  • Sözlü ve yazılı iletişim becerisine sahip olması,
  • Analitik düşünebilmesi,
  • Mali analiz konularında bilgili olması gibi şartlar aranmaktadır.

Bunun ile beraber satış ve pazarlama teknik ve konularında uzman olması gereken adayların, banka sınavlarında da başarılı olmasına bakılmaktadır.

Bankada Pazarlama Uzmanı Olanlar Ne Kadar Maaş Alırlar?

Pazarlama Uzmanı maaşları ortalama 3.000 TL’dir. Ancak bu ücret bankadan bankaya göre değişir, artış gösterebilir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
42TakipçilerTakip Et
2,396TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol