Ana SayfaGündemTeminat Mektupları Elektronik Ortamda Yapılacak!

Teminat Mektupları Elektronik Ortamda Yapılacak!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türk Eximbank, Vakıfbank ve KKB arasında gerçekleşen protokol çerçevesinde teminat mektupları artık elektronik ortamda yapılacak.

Dün itibariyle Kredi Kayıt Bürosu, Vakıfbank ve Türk Eximbank bankaları arasında ETMP yani Elektronik Teminat Mektubu Platformu’nun pilot uygulamasına start verildi. Teminat mektuplarının elektronik ortamda paylaşılmasına olanak veren söz konusu uygulama için imzalar atıldı.

“Teminat Mektupları Elektronik Ortamda Yapılacak”

Vakıfbank ile birlikte Türk Eximbank arasında gerçekleşen e-teminat mektubu uygulaması bu senenin sonuna kadar diğer tüm bankalarda dahil olmak üzere yaygın hale gelecek. KKB, TBB ve diğer tüm bankacılık sektörünün 2 seneden daha uzun süredir üzerinde çalıştığı proje kapsamında, bu yılın temmuz dönemi itibariyle teminat mektubu işlemleri elektronik ortamda yapılacak.

Türk Eximbank ise bürokrasinin düşürülmesi, iş yapma hızının yükseltilmesi için hem uygulamalarında hem de kurumsal alt yapısı için e-dönüşüm sağlayacak olan projeler üzerinde çalışmalarda bulunuyor. Banka, e-teminat sistemine ek olarak e-bono sistemi ve ihracat taahhütlerinin elektronik ortamda gerçekleşmesi kapsamında e-taahhüt kapatma sistemi üzerinde çalışmalarda bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, ihracatçıların ülke ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunduğunu, bunun için sistemin çok daha hızlı ve etkili bir şekilde sunulması için bu projeyi çok önemsediklerini söyledi.

Türk Eximbank bankası olarak ihracatçılara sundukları destekleri artırmak istediklerini söyleyen Yıldırım, bunun için de son zamanlarda süreli olarak yeni ürünleri faaliyete geçirdiklerini, aynı zamanda da e-altyapı proje çalışmalarına devam ettiklerini, bunun sonucunda da geçen sene ihracatçılara sağladıkları destekleri yüzde 17 oranında artırabileceklerini, ihracatı destekleme oranını da yüzde 25 seviyesinden yüzde 27 seviyesine yükselteceklerini belirtti

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.