Zayıflama ilacı mağduru Rumeysa komadan çıktı

Google Haberlere Abone Ol:

Batman ’da Haziran 2015 ’te internet üzerinden satın aldığı FX15 zayıflama ilacı nedeniyle rahatsızlanan ve kalp krizi geçiren 17 yaşındaki Rumeysa Doğu, önce Batman Bölge Devlet Hastasi ’ne kaldırıldı. Yoğun bakım ünitesinde solunum cihazına bağlı yaşamaya başlayan Rumeysa Doğu, durumunda iyileşme olmayınca sağlık Bakanlığı ’na ait ambulans uçakla Ankara ’ya götürüldü.

Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi Göğüs Cerrahisi servisinde tedavisine devam edilen Rumeysa Doğu, 9 aylık tedavinin ardından gözlerini açtı. Bir hafta önce hastaneden taburcu olan Rumeyse Doğu ’yu 9 ay boyunca yatağa mahkum eden ilaç ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ’nın yasaklama kararı ve toplatma girişimine rağmen halen internet üzerinden satılıyor.

“9 AYIM BOŞA GİTTİ”

Ürün internet sitelerinde satışın devam etmesine Rumeysa ve ailesi tepki gösterdi.

Aylarca yoğun bakımda yatan genç kız yaşadığı süreci Milliyet gazetesine anlattı. Doğu, şunları söyledi:

“Ailemin bilgisi olmadan bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine zayıflama ilacını Instagram ’dan sipariş verdik ve aldık. Birlikte kullanacaktık fakat kendisi hiç kullanmadı. Ben 20 gün boyunca kullandım. Kullandığım zamanda boğazımda bir yanma oluşuyordu ve midem ağrıyordu. Annem bu nedenle beni doktora götürdü. Kimseye kullandığım ilaç ile ilgili bir şey demedim. Sonra da komaya girdim ve aylarca hastanede kaldım. İlaç yüzünden 9 ayım boşa gitti.”

“Aylarca ölü gibi bir hastane odasında kaldım. Ailemin sürekli yanımda olduğunu hissediyordum. Ama anımsadıklarım pek net değildi. Hayal ile gerçek arasında yaşıyordum. Aylarca bir yatağa bağımlı uyumanın nasıl bir şey olduğunu anlatmak çok zor. Bu nedenle zayıflamak isteyen insanların doktor tavsiyesi olmadan bu tür ilaçları kullanmamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü ben ölebilirdim, tesadüfen yaşıyorum. Aylardır ölü gibi hastanede yatmama neden olan zayıflama ilaçları yasaklansın. Yaşadıklarımı başkası da yaşamasın.”

Uzun bir süre serumla beslendiğini dile getiren Doğu, “Günlerce hatta aylarca serum ile beslendim. Doygunluk hissinden başka bir şey vermiyordu. En çok annemin yaprak sarması ve taze fasulyesini özledim. Şimdi sağlıklıyım ve her şeyi doyasıya yiyeceğim” diye konuştu.

FX15 HÂLÂ SATILIYOR

FX15 zayıflama ilacının internet sitelerinde satışının devam etmesine tepki gösteren Rumeysa ’nın annesi Gülen Doğu ise, “Kızımın yaşamı bizim için bir mucize oldu. 9 aydır kızım ile birlikte her gün biz de aynı acıyı bir kez daha yaşadık. Zayıflama ilaçlarından dolayı onlarca insan ölüyor, onlarcası aylarca hastanelerde yatıyor. Buna rağmen neden bu ilaçlar hala satılıyor. Kızımı ölüme sürükleyen FX15 neden hala satılıyor? Neden kimse bu duruma engel olmuyor? Kaç kişinin ölmesi lazım?” diye konuştu. Rumeysa ’ya moral olsun diye ailece İstanbul ’a tatile geldiklerini söyleyen anne, “Kızım hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak çöktü. Yaşadığı şeyler basit değildi. 3 defa ameliyat oldu. Uzun süre yatağa bağlı yaşadı. Biraz eğlenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Bu kısa tatil hem kızıma hem de bize iyi gelecek” dedi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Alternatif Bank Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Alternatif Bank tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin...

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.