Bursa’daki uzay ve havacılık projesinde sona yaklaşıldı

0

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) öncülüğünde geliştirilen Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) projesinde sona yaklaşıldı. Projenin devreye alınmasıyla beraber Türkiye’nin ilk astronotlarının yetiştirilmesi hedefleniyor.

ASTRONOTLAR YETİŞTİRİLECEK

Türkiye’nin yerli uydusunu geliştirdiğini ancak o uyduları uzayda kontrol ve tamir edecek yerli astronotların olmamasıyla yola çıktıklarını söyleyen BTSO Başkanı İbrahim Burkay, GUHEM’in bitmesiyle astronotların yetişmesi için gerekli altyapının oluşacağını ifade etti.

BTSO ile birlikte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de projeye katkı sağladığını vurgulayan Burkay, “Şu ana kadar oraya yapılan yatırım belediye tarafından 35-40 milyon TL. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız TÜBİTAK üzerinden 60 milyon liralık bir destek veriyor. Biz de 35 milyon liralık destek veriyoruz. Toplamda 120 milyon TL’nin üzerinde bir proje bu” dedi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın