Ana SayfaSigortaBireysel Emeklilik Hesaplama

Bireysel Emeklilik Hesaplama
B

-

Bireysel emeklilik, kişiler elde etmiş oldukları kazancından belli bir kısmını bankaya ya da banka gibi herhangi bir kuruluşa yatırılarak, emeklilik döneminde daha rahat bir yaşam sürdürülebilmesi için kurulan bir sistemdir. Çalışan her bir birey için otomatik olarak katılım sağlanan bu sistemden cayma hakkı da bulunmaktadır. Fakat belirli müddetlerde ya da emekli olana kadar sistemde kalan bireyler için bes getirisi de bulunmaktadır. Bireysel Emeklilik Hesaplama ve diğer detaylar…

Bireysel Emeklilik Sisteminde devlet tarafından da katkı sağlanmaktadır. Sistemde biriken yatırım için yaklaşık olarak yüzde 25 civarında katkı sağlayan devlet, bu katkıyı belirli şartlar karşılığında sağlamaktadır.

Bireysel Emeklilik Hesaplama

Bireysel emeklilik hesaplama işleminde bireyin yaşı, aylık ödemekte olduğu katkı payı ve ilk etapta ödemiş olduğu başlangıç miktarı önem teşkil etmektedir. Genelde bireysel emeklilik hesaplama işleminde bahsi geçen bu faktörlerin yanı sıra ayrıca emekli olunacak olan yaşa, yıllık artış yapılacak olan paya ve bunun gibi faktörlere de bakılmaktadır.

Bireysel emeklilik sisteminin bireyler için getirisini hesaplamak adına piyasada pek çok hesaplama aracı mevcut bulunmaktadır. Bireysel emeklilik hizmeti veren hemen hemen her şirket, bireylere kolaylık olması adına internet üzerinden online olarak hesaplama hizmeti sağlamaktadır. Bu gibi hesaplama araçları kullanılarak kolaylıkla sistemin sunacağı getiriyi hesaplayabilmek mümkündür.

Bireysel Emeklilik Sorgulama

Bireysel emeklilik sistemi sayesinde birikim yapan bireyler zaman zaman birikimlerini durumunu merak etmekte ve dolayısıyla bireysel emeklilik sorgulama işlemini gerçekleştirmeyi istemektedir. Sistemde ne kadar birikimi olduğunu, kaç yıl daha sistemde kalması gerektiğini, sisteme giriş tarihini ve bunun gibi bilgileri öğrenebilmek için bireysel emeklilik sorgulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlem hangi şirketin ya da bankanın bireysel emeklilik sistemine dahil olunduysa o şirket üzerinden ya da kısa yolan e-devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Bireysel Emeklilikten Cayma

Günümüzde her bir çalışan bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak kaydolmaktadır. Fakat bu sistemde kalınması zorunlu değildir. Sisteme dahil olduktan sonra sistemden ayrılmak isteyen bireyler bes cayma hakkına sahiptir. Sistemden çıkmak ve BES iptali gerçekleştirmek için gerekli olan tek işlem ise şirket ya da banka ile iletişime geçerek iptal talebinde bulunmaktır. Bu sayede Bireysel Emeklilik Sistemi iptali gerçekleştirilmiş olacaktır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol