Ana SayfaSigortaZorunlu Bireysel Emeklilik Nedir? 2020 Hesaplama ve Sorgulama!

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nedir? 2020 Hesaplama ve Sorgulama!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Zorunlu bireysel emeklilik, halk dilinde zorunlu olarak tabir edilen, fakat asılda zorunlu olmayıp, katılımı otomatik olan ve bireylerin emeklik döneminde ek gelir sağlayabilmesi adına kurulan bir sistemdir. Günümüzde pek çok çalışan ve emekliliği yaklaşan pek çok birey, “zorunlu bireysel emeklilik nedir?” sorusuna cevap aramaktadır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nedir?

“Zorunlu bireysel emeklilik nedir?” sorusuna cevap arayan bireyler için bireysel emeklilik sistemi, her ne kadar katılımı zorunlu olarak bilinse de, aslında zorunlu değil otomatik olan, vatandaşların çalışma hayatındaki yaşam standartlarını emeklilik döneminde de sürdürebilmesi adına ek kazanç sağlayacak olan ve çalışma hayat boyunca aylık kazancının bir miktarını banka ya da bunun gibi kuruluşlar aracılığıyla biriktirme imkanı sunan bir sistemdir. Katılımı otomatik olan bu sistemden belli müddet sonra çıkabilmek de mümkündür.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Hesaplama ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zorunlu bireysel emeklilik hesaplama işlemi, sisteme dahil olan ya da olmak isteyen bireyler tarafından yapılan ve sistemde bulunulduğu sürece ne kadar ödeme yapılması gerektiği, emekli olunduğunda alınacak olan toplu para ya da aylık maaş ve devlet tarafından ne kadar katkı sağlanacağı gibi konular hakkında bilgi edinmek maksadı ile gerçekleştirilmektedir. Online olarak pek çok hesaplama aracı üzerinden gerçekleştirilebilen bu işlemde, bireyin sisteme giriş yaşı, emekli olacağı yaş, prim ödemesi, başlangıç parası gibi bilgiler talep edilmektedir.

Zorunlu bireysel emeklilik sorgulama işleminde ise, sisteme dahil olan bireyler ne zaman emekli olacağı, emekli olduğunda alacağı para ve devlet katkısı, ne kadar zaman daha ödeme yapacağı ve sisteme dahil olduğundan bu yana biriken parası gibi konularda bilgi sahibi olabilmektedir. Bu işlem e-devlet üzerinden gerçekleştirilebileceği gibi, anlaşmalı banka ya da şirketler üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Gerçekleşir?

Sisteme dahil olan bireyler için her zaman zorunlu BES iptali gerçekleştirebilme hakkı sabit kalmaktadır. BES’ten çıkmak isteyen bireyler, anlaşmalı olduğu banka ya da şirker ile iletişime geçerek iptal talebinde bulunmaktadır. Gerekli işlem ve evrakların tamamlanmasının akabinde BES iptal işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,238TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...

Asgari Ücret Zammı için Plan Oluşturuluyor!

Hatırlanacağı üzere Ocak 2023 döneminde yapılan zammın ardından bu yıl içerisinde ara zam yapılacağı...

Türkiye İş Bankası Risk Yönetimi ve Kredi Analitiği Uzmanı Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kategorisinde yayımlamış olduğu yeni bir ilanla personel alımı...

Kuveyt Türk Gezici Gişe Yetkilisi Alımı Gerçekleştirecek!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, banka iş ilanları kapsamında yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan ilana...