Ana SayfaSigortaZorunlu Bireysel Emeklilik Nedir? 2020 Hesaplama ve Sorgulama!

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nedir? 2020 Hesaplama ve Sorgulama!
Z

-

Zorunlu bireysel emeklilik, halk dilinde zorunlu olarak tabir edilen, fakat asılda zorunlu olmayıp, katılımı otomatik olan ve bireylerin emeklik döneminde ek gelir sağlayabilmesi adına kurulan bir sistemdir. Günümüzde pek çok çalışan ve emekliliği yaklaşan pek çok birey, “zorunlu bireysel emeklilik nedir?” sorusuna cevap aramaktadır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nedir?

“Zorunlu bireysel emeklilik nedir?” sorusuna cevap arayan bireyler için bireysel emeklilik sistemi, her ne kadar katılımı zorunlu olarak bilinse de, aslında zorunlu değil otomatik olan, vatandaşların çalışma hayatındaki yaşam standartlarını emeklilik döneminde de sürdürebilmesi adına ek kazanç sağlayacak olan ve çalışma hayat boyunca aylık kazancının bir miktarını banka ya da bunun gibi kuruluşlar aracılığıyla biriktirme imkanı sunan bir sistemdir. Katılımı otomatik olan bu sistemden belli müddet sonra çıkabilmek de mümkündür.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Hesaplama ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zorunlu bireysel emeklilik hesaplama işlemi, sisteme dahil olan ya da olmak isteyen bireyler tarafından yapılan ve sistemde bulunulduğu sürece ne kadar ödeme yapılması gerektiği, emekli olunduğunda alınacak olan toplu para ya da aylık maaş ve devlet tarafından ne kadar katkı sağlanacağı gibi konular hakkında bilgi edinmek maksadı ile gerçekleştirilmektedir. Online olarak pek çok hesaplama aracı üzerinden gerçekleştirilebilen bu işlemde, bireyin sisteme giriş yaşı, emekli olacağı yaş, prim ödemesi, başlangıç parası gibi bilgiler talep edilmektedir.

Zorunlu bireysel emeklilik sorgulama işleminde ise, sisteme dahil olan bireyler ne zaman emekli olacağı, emekli olduğunda alacağı para ve devlet katkısı, ne kadar zaman daha ödeme yapacağı ve sisteme dahil olduğundan bu yana biriken parası gibi konularda bilgi sahibi olabilmektedir. Bu işlem e-devlet üzerinden gerçekleştirilebileceği gibi, anlaşmalı banka ya da şirketler üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Gerçekleşir?

Sisteme dahil olan bireyler için her zaman zorunlu BES iptali gerçekleştirebilme hakkı sabit kalmaktadır. BES’ten çıkmak isteyen bireyler, anlaşmalı olduğu banka ya da şirker ile iletişime geçerek iptal talebinde bulunmaktadır. Gerekli işlem ve evrakların tamamlanmasının akabinde BES iptal işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol