Çevreciler ‘Kömürden Kurtul Geleceğini Kurtar’ Yürüyüşü Düzenledi

0

Fosil Yakıt Karşıtı İnisiyatifi, İzmir’in Aliağa ve Foça ilçeleri arasında kalan Ilıpınar köyünde kurulan termik santrale karşı “Kömürden kurtul geleceğini kurtar” sloganıyla yürüyüş düzenledi. Foça Ilıpınar mevkisinde 3 bin yurttaşın katıldığı yürüyüşe, CHP İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Zeynep Altıok, Mustafa Balbay, Aytun Çıray, Atila Sertel, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, eski CHP’li milletvekilleri Fikri Sağlar, Kemal Anadol, Nurgül Uçar, Hakkı Ülkü, Foça CHP İlçe Örgütü, Foça Çevre Platformu üyeleri, Somalı ve Yırcalı köylüler, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüş nedeniyle Foça İlçe Jandarma ekipleri bölgede güvenlik önlemi aldı.

SLOGANLAR ATILDI
Köyden santralin yapıldığı mevkiye kadar yapılan yürüyüşte, “Yaşam hakkı sermayeden güçlüdür”, “Burada insan yaşıyor”, “Kömürden kurtul geleceğini kurtar”, “Temiz hava solumak insan hakkıdır” pankartları açıldı, “Termikçi şirket toprağımızı terk et”, “Termiksiz bir gelecek istiyoruz”, “Termik ve külüstürleriniz cehenneme” dövizleri taşındı. Yürüyüşte sık sık “Termik yapma boşuna, yıkacağız başına”, “Zehir solumak istemiyoruz”, “Cüruf dağlar istemiyoruz” sloganları atıldı.

CÜRUFLARIN ETRAFINDA HALAY ÇEKİLDİ
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da yaptığı açıklamada, “Termik santrallere ‘dur’ demek için buradayız. Bölgenin halini görüyorsunuz. Perişan oldu. Hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz“ dedi.
Menemen Belediye Başkanı Tahir ise, çevre adına burada çok büyük kirlilik yapıldığını belirterek “Destek veren tüm kuruluşlara çok çok teşekkür ediyorum. Bu etkinliğe katılmak bizim için büyük bir şeref” diye konuştu. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da, “İhale Kanunu maalesef ülkemizde nevale kanunu haline geldi. Paylaşım kanunu haline geldi” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Praksiz Müzik Grubunun seslendirdiği şarkılar eşliğinde halay çekildi. Eylem, cüruf etrafında insan zinciri yapılmasıyla sona erdi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın