Ana SayfaGündemKartlı Ödemeler Yüzde 40 Arttı!

Kartlı Ödemeler Yüzde 40 Arttı!
K

-

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2018 temmuz dönemine ilişkin kartlı yapılan ödeme verileri yayımladı. Buna göre hem banka kartı hem de kredi kartıyla temmuzda yapılan ödemelerin tutarı 73,9 milyar lira oldu.

BKM verilerine göre temmuzda kartla yapılan ödemelerin tutarı 73,9 milyar lira oldu. Bu tutarın banka kartlarına ait olan kısmı 8,9 milyar lira, kredi kartlarına ait olan kısmı ise 65 milyar liraya tekabül etti.

Geçen Seneye Göre Yüzde 40 Arttı

Kartlı ödemelerin değişimi incelendiği zaman geçen yılın temmuz dönemine göre yüzde 40 artış oldu. Bu artış kredi kartlarıyla yapılan ödemelerde yüzde 21’e tekabül etti.

İnternetten kartlı ödemeler incelendiği zaman 13,8 milyar liraya tekabül ediyor. Geçen seneye kıyasla internetten kartlı ödemelerde ise yüzde 35’lik artış oldu.

İnternetten kartlı ödemelerin sektörel dağılımları incelendiği zaman ise;

  • Kamu ve vergi ödemeleri 2,19 milyar lira,
  • Hava yolları ödemeleri 2,05 milyar lira,
  • Seyahat acenteleri ödemeleri 1,82 milyar lira,
  • Elektronik eşya ödemeleri 1,46 milyar lira,
  • Hizmet sektörleri ödemeleri 0,89 milyar lira.

Temmuz döneminde MTV ödemelerinin 2. Taksit zamanıydı. Bu kapsamda da kredi kartlarıyla MTV ödemeleri 3,5 milyar liraya tekabül etti. Bu ödeme geçen seneye göre yüzde 17 büyüme gösterdi. Toplam kredi kartlarıyla yapılan ödemelerin içindeki payı ise yüzde 5,3’e tekabül etti. Ortalama olarak işlem tutarı incelendiğinde ise 502 lira oldu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol