Ana SayfaSağlıkSağlık İçin 94 Milyar TL Harcadık

Sağlık İçin 94 Milyar TL Harcadık

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

TUIK Türkiye İstatistik Kurumu, Geçtiğimiz yıla ait, Sağlık için yapılan harcama rakamlarını açıkladı.

 

Ülkemizde sağlık giderleri için yapılan harcama 2014 yılında 2013 yılına oranla yüzde 12 aratarak 94 Milyar liraya çıktı. Sağlık harcamasının cari tutarı, toplam tutarın 2013 de yüzde 94 iken 2014 yılı ile birlikte bu rakam yüzde 95 e çıktı.

Birey başı sağlık giderleri 2013 yılında 1100 TL ( 540 USD), 2014 yılı ile birlikte 1232 TL na ( 563 USD) olarak gerçekleşti. GSYH Gayri safi yurtiçi hasılaya, sağlık masraflarının oranı 2013 senesine orantılı devam ederek değişiklik göstermeyerek, yüz 5 olarak gerçekleşti.

 

Devletin Genel sağlık harcamaları ise, daha önceli yıllara oranla değişmeyerek yüzde 4 lerde, özel sektör de ise yine aynı şekilde değişiklik göstermeyerek yüz 1 lerde gerçekleşti.

Devlet genel sağlık giderlerinin toplam sağlık giderleri içerisindeki payı 2013 yılı için yüzde 78 deyken, 2014 ile birlikte düşüş gerçekleşerek yüzde 77 e geriledi.

Aile fertlerinin yapmış olduğu cepten çıkan sağlık harcamalarının toplam harcamalar üzerindeki payı ise,2013 yılında yüz 17 civarındayken, 2014 senesinde yüzde 18 civarına yükseldi.

 

 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...