Kredi Kartı Taksitlendirmeleri Yine Değişti

0

Kart kullanılarak yapılan ve taksitlendirilen Eğitim, Mobilya, Beyaz Eşya ödemeleri artık 12 e kadar bölünebilecek.

BDDK’nın sırasıyla;

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği

Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği

 

Belirtilen kriterler çerçevesinde Resmi Gazete de yayımlandı ve yürürlükte.

Önceki dönemlerde 9 taksit şekinde yapılan kredi kartı ile eğitim, mobilya ve beyaz eşya alışverişleri artık 12 taksit olarak yapılabilecek. Ancak kurumsal olarak kullanılan kartlarda ise, mal, hizmet alışverişleri ve nakit para kullanımlarında taksitler yine 9 ay üzerinden hesaplanabilecek.

Ayrıca, eğitim amaçlı kullanılan kredilerde vade sınırı uygulaması kaldırıldı.

Bir diğer yenilik ise, tüketicilerin kullandığı ferdi kredilerde vade en fazla 36 ay olarak hesaplanacakken, otomobil kredilerinde ise 4 yıllık süre olan 48 ay maksimum olarak belirlendi.

Öte yandan mobilya için yapılan 12 taksit düzenlemesinin MOSDER Başkanı İsmail Doğan’a göre, satışları olumlu yönde etkileyeceği, yüzde 20 civarında bir artış beklendiği vurgulandı. BDDK tarafından mobilya alışverişleri için düzenlenen 12 taksit uygulamasının, sektöre hareket getireceğini belirten Doğan; Mobilya alışverişi tüketicilerinin büyük kısmını bayanların oluşturduğunu ve bayanlarında alışveriş esnasında en fazla dikkatlerini çeken noktanın taksitlendirmeler olduğunu belirtti.

Bu vesile ile mobilya sektörünü sadece 3 aylık ekstra taksit yapılmasının bile olumlu yönde etkileceği beklentiler arasında görünüyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın