Ana SayfaGündemGörme Engellilere Titreşimli Okuma Bilekliği

Görme Engellilere Titreşimli Okuma Bilekliği
G

-

GÖRME ENGELLİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK

Öğrencilerden Ahmet Said Göksu, projede kendisi dahil 4 kişilik ekibin görev aldığını söyledi. Göksu, projeyi görme engelli bireylerin daha rahat ve kolay hayat sürebilmesi amacıyla hazırladıklarını ifade etti. Projenin zamanla geliştirilebileceğini vurgulayan Göksu, şöyle konuştu:

BRAİLLE ALFABESİYLE YAPTILAR

“Geliştirdiğimiz sistemde, önce okuma yapacak kişi bilekliği eline geçiriyor. Görme engelli birey, ekrandaki herhangi bir yazıya dokunduğu zaman bu bileklikte braille alfabesini temsil eden 6 noktadaki motorlar çalışmaya başlıyor. Kişinin elini dokunduğu yazının braille alfabesindeki hali, titreşimli olarak kişinin bileğinde hissediliyor. Böylece herhangi bir kabartmaya gerek kalmadan elektronik ortamda yazıyı elini sürterek okumuş oluyor. Eğitimin yüzde 80’i görmeyle yapıldığından, görme engelli bireylerin daha iyi bir eğitim almasını istediğimiz için böyle bir proje hazırladık.”

 

MALİYETİ 30 LİRA

Göksu, projenin prototipini 30 liralık maliyetle ürettiklerini ve seri üretime geçildiğinde bu miktarın azalabileceğini sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol