Eğitim girişimcisinden genç girişimcilere destek

Google Haberlere Abone Ol:

Gençleri, kariyer yolunda rol modelleri ile buluşturan ve bu yıl ikincisi yapılan “Zirvedekiler” Mektebim Okulları M-Lead Bölüm Başkanlığı tarafından düzenlendi. Bu yıl Hayat Boyu Öğrenme ve Yaratıcılık başlığı altında düzenlenen ve konuşmacıların deneyimlerini, başarı hikâyelerini paylaştığı, sunumu tiyatro sanatçısı Volkan Severcan’ın yaptığı zirve,Haliç Kongre Merkezi ’nde gerçekleştirildi.

Mektebim Okulları Kurucusu Ümit Kalko zirve hakkında şu bilgileri verdi: ”Mektebim Zirvedekiler Projesi ile özellikle ortaokul sonlarında ve lise çağlarında okuyan öğrencilerimize, girişim hikayeleriyle belli bir başarıya ulaşmış ve mesleğinde zirveye geldiğini söyleyebileceğimiz CEO’larla yönetim kurulu başkanlarıyla bir araya getirerek, teoride verdiğimiz derslerin pratikteki yansımalarının neler olduğunu aktarmaya çalışıyoruz. Bu proje gelenekselleştirdiğimiz bir zirve haline geldi. Bu sene 2’incisini gerçekleştirdik. Her zirve daha büyük yerlerde oluyor. Artan öğrenci sayımızla salonlara sığmaz olduk. Bu sene zirveyi Haliç Kongre Merkezi’nde yaptık. Aynı şekilde devam ettirmek istiyoruz”

BİR ALANDA UZMANLAŞMAK GEREKİR
Girişimci olmak için nelere dikkat edilmesine dair bilgi veren Kalko, ”Girişimci olmak sonradan ortaya çıkan bir şey değil. Girişimci olunmaz, girişimci doğulur.Birinci olarak, girişimci olan kişilerin mutlaka cesur olmalıları gerekir. İkincisi ise işini severek yapmaları gerekiyor. Üçüncüsü severek yaptıkları işi tutkuyla yapmaları gerekiyor. Bu üçünü yaptıkları zaman ve işlerine ciddi anlamda odaklandıklarında başaramayacakları şey yok. Türkiye’de en büyük sorunumuz şu: Biz girişken bir toplumuz. Ancak bizim girişimci olan yetişkinlerimiz, belli bir başarıya ulaştıktan sonra öz güven patlaması yaşıyor. Birden farklı sektörde farklı yatırımlarla devam etmeye çalışıyorlar. Ne yazık ki bulundukları sektördeki başarıyı devam ettirmek yerine farklı sektörlere yatırım yaparak önceki başarıyı gölgeliyorlar. Biraz maymun iştahlılığımızın ceremesini çekiyoruz. Bir alanda uzmanlaşmak ve o alandan yatırım yapmak bizim için ana omurgayı oluşturmalı” dedi.

Genç girişimcileri değerlendiren Kalko, ”Yeni neslin çok daha fazla girişimci olacağını düşünüyorum. Çocuklara ne olacaksınız diye soru sorduğumuz zaman, doktor, mimar ve mühendis diyenlerin sayısı azalmaya başladı. Bu alanlarda ihtiyaç duyulabilecek meslekler ama şuan ülkemizdeki mesleklerin yüzde 50’si bundan 20-30 sene sonra olmayacak. Ciddi bir dönüşüm var.Bunu doğru okumak lazım. Teknoloji farklı noktaya gidiyor. Bunu doğru yönlendirmek lazım. Girişimci çocuklarımızın, teknolojinin, aklın ve bilimin yolundan şaşmamaları gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“TARİHİMİZİ OKUYUN”
Zirvenin diğer konuşmacılarından Es Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak kendi girişimcilik hikayesini anlattıktan sonra zirvedeki gençlere şu mesajları verdi: ”Gelecek sizi bekliyor. Tarihimizi mutlaka okuyun. Hangi işte girişimci olursanız onunda tarihini iyi araştırın ve okuyun. Geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Hepiniz girişimci olamazsınız. Akademisyen, mühendis, sanatçı olun ve benzer gibi meslekler edinin. Kültüre sanata önem verin”.

Zirve sonunda genç ve başarılı girişimcilere ödüller ve plaketler takdim edildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.