Sağlık Bilimleri öğrencileri beyaz önlüklerini…

0

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, fakülte dekanları, akademisyenler, öğrenciler ve öğrenci velilerinin katılımıyla Alev Ofluoğlu Konferans Salonu ’nda gerçekleşen etkinlikte, açılış konuşmasını Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cüneyt Ulutin yaptı. Daha sonra kürsüyü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü adına Prof. Dr. Mehmet Ünal, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Adına ise Yrd. Doç. Dr. Angelos Sikalidis devraldı. 

“ÖNLÜK GİYME TÖRENİ, GELECEĞE DAİR SAĞLAM ADIMLARININ BİRER İFADESİ”

Öğrencilerin meslekte farklı bir basamağa adım attıklarını belirten Prof. Dr. Ulutin, “Biliyorsunuz ki çocuklarımızın Mürvetlerini görmek hepimiz için çok değerli. Bu Mürvetlerden biri de mezuniyet. Biz öğrencilerimize, mezuniyet aşamasına gelmeden de meslekilerinin ciddiyetlerini anlayabilsinler ve mesleklerine daha fazla sahip çıkabilsinler diye onları aday meslektaşı olarak görüp önlük giyme töreni düzenliyoruz. Bu sayede onların motivasyonunu arttırıp ailelerin de desteklerini arttırarak mezuniyete yolunda daha hızlı ilerlemelerini sağlayacağımızı düşünüyoruz. Bugüne kadar yaptığımız bu törenlerde de görmüş olduk ki, hem öğrencilerimiz hem de aileleri çok mutlu oluyorlar. İnşallah bu önlük giyme töreni her iki branş için de geleceğe dair sağlam adımlarının birer ifadesi olacaktır” şeklinde sözlerini tamamladı.

“BUNLAR, TÜRKİYE ’DE HALA EKSİKLİĞİNİ ÇEKTİĞİMİZ BRANŞLAR”

Prof. Dr. Ulutin, bugün önlük töreni olan branşların, Türkiye ’de hala eksikliğini çektiğimiz branşlar olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde tamamladı, “Bugün önlük giyme töreni olan iki önemli branşımız var. Bunlardan biri beslenme ve diyetetik. Bu bölümün zayıflamaya yönelik olduğu sanılıyor ancak bu branş sadece bunu kapsamıyor. Hastanelerde yeme düzeni bozuk olan çocukların, yaşlı insanların ve kanser olan hastaların beslenme düzenini, ameliyat öncesi ve sonrası beslenme şekillerini belirleyen ve bunların uygulama şekillerini öğreten bir bölüm. Bu bölüm İngilizce olduğunu için uluslararası mutfakta da oldukça başarılı deneyimler kazanabiliyorlar. Bu sayede hem Türk mutfağını hem de dünya mutfağını iyi bilen diyetisyenler olarak mezun oluyorlar. Diğer bölüm ise fizyoterapi ve rehabilitasyon. Bu branş, iş garantisi olan ve rağbetin de fazla olduğu bir branş. Bu bölümün mezunları ise, hastaneler, özel merkezler ve takım antrenörlükleri gibi çeşitli işyerlerinde çalışabiliyorlar. Öğrencilerimiz burada okurken, spor yaralanmalarından tutun da kronik hastalıklara kadar, insanların iskelet sistemlerindeki sorunları giderme ve onların ağrılarını dindirmeye yönelik çeşitli egzersizleri ya da manipülasyonları geliştirme konusunda uzmanlıklarını arttırabiliyorlar. Öğrencilerin bu bölüme girmek için üniversite sınavlarında aldıkları puanlar tıp fakültesi puanlarına denk. Bu bölümü tercih etmelerindeki sebeplerden bazıları ise hem iş bulma kolaylığı hem de eğitim sürecinin daha kısa olması.”

“BEYAZ ÖNLÜK GİYMEK HAYALİM”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Özge Ofluoğlu, beyaz önlük giymenin hayali olduğundan bahsederek, “Ben önlüğü sağlığa ilk adım olarak görüyorum. Bu nedenle önlük benim için mutluluk demek. Sağlık sektörünü insanlara hizmet sektörü olduğu için seçtim. İnsanlara yardım etmek isteyen ve sağlık alanında çalışabileceği düşünenler kesinlikle bu bölümü tercih etmeliler. Mezun olduktan sonra bu bölümden öğrendiklerimi insanlara aktarıp sağlıklı olmalarına yardımcı olmak istiyorum. Lisans eğitimimi tamamlayınca da yüksek lisans ile eğitimime devam edeceğim” dedi.

“SAĞLIK ORDUSUNA KATILMAYA BİR ADIM DAHA YAKLAŞTIM”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 2. sınıf öğrencisi Merve Çepni de, önlük giyme töreninin kendi için çok büyük bir önemi olduğundan bahsederek ifadelerine şunları ekledi, “Bu sayede sağlık ordusuna katılmaya bir adım daha yaklaştığımı anladım. Bu bölümü seçmemdeki en büyük etken milli takımda sporcu olmam. Bu sayede sporculara daha yakın olabileceğim ve fizik tedaviyi de sporla birlikte götürebileceğim.”

 

NURHAYAT CEVAHİR

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın