Ana SayfaBankacılıkBarkod Nedir? Hangi Kolaylıkları Sağlar?

Barkod Nedir? Hangi Kolaylıkları Sağlar?
B

-

Barkod, hemen hemen her türden ticaret malı adına konulabilen, mala ait stok ve fiyat bilgisi gibi bilgilere ulaşımı sağlayan, değişiklik gösterebilecek şekilde çubuklar halinde olan elektronik bir simge olarak bilinmektedir. Günümüzde neredeyse tüm ticari işletmelerde bir sistem haline getirilen barkod, gerek işletme açısından, gerekse müşteri açısından daha kolay bir alışveriş imkanı sunmaktadır. Bugün pek çok tüketici bu ismi duyabilirken, genellikle de “barkod nedir?” sorusuna yanıt aramaktadır.

Barkod Nedir?

“Barkod nedir?” sorusuna cevap arayan tüketiciler için barkod, günlük hayatta kullanılan hemen hemen her ürünün üzerinde yer alan, beyaz zemin üzerinde büyük – küçük siyah çizgiler halinde olan ve altında ise numaraların yer aldığı bir elektronik bir sistem ya da simge olarak tanımlanmaktadır.

Barkod, aynı zamanda bir çeşit ürüne ait olan kimlik numarası olarak da kabul edilmektedir. Barkodu olmayan ürünlerin tüketiminden kaçınılmalı ve hatta buna engel olunmalıdır. Uzun yıllardır kullanılmakta olan bu barkod sistemi gelişen teknoloji ile beraber daha da geliştirilerek, her alanda tüketiciye büyük kolaylıklar sağlanmıştır.

Barkod oluşturma için kullanılmakta olan bazı programlar mevcuttur. Örneğin; Bartender Ultralite gibi programlar sayesinde etiket yazdırma ve dizayn işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Barkod Ne İşe Yarar?

Günümüzde hemen hemen her alandaki ürün üzerinde yer alan barkod, pek çok işe yaramaktadır. Barkod numaralı sayesinde ürünün hangi ülkeye ait olduğunu öğrenebilmek mümkündür. Örneğin;

  • “50” ile başlayan barkod numarasına sahip ürünler Amerikan malı olurken,
  • “869” ile başlayan barkod numarasına sahip ürünler ise Türk malıdır.

Bunu yanı sıra barkod sistemi sayesinde;

  • En çok ya da en az satan ürünler hakkında bilgi edinebilmek,
  • Günlük, haftalık, aylık dökümler elde edebilmek,
  • Ürünün stok durumu,
  • Fiyatı ile alakalı olarak bilgi edinebilmek de mümkündür.

Üstelik bu bilgilere ulaşabilmek için yapılması gereken tek işlem, barkod numaralarının barkod okuyucuya okutturulmasıdır.

Barkod Hangi Kurumlardan Alınır?

Barkod numaraları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde faaliyet göstermekte olan Milli Mal Numaralama Merkezi tarafından alınmaktadır. Barkod sisteminden faydalanmak isteyen işletmelerin MMNM’ye müracaat ederek üye olması zorunludur.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol