Türkiye’de Büyümeye Devam Eden Vodafone Mali Yıl Sonuçlarını Açıkladı

0

Vodafone, Nisan 2015-Mart 2016 arası dönemi kapsayan mali yılı sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre, Vodafone Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Hareketi adıyla yürüttüğü stratejik yatırım programı sayesinde güçlü büyümesini sürdürdüğünü ortaya koyduğunu açıkladı. Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamada, 2015-16 mali yılı toplam gelirlerini, geçen yıla göre yüzde 27 artırarak tüm zamanların en yüksek gelir seviyesi olan 9,3 milyar TL’ye çıkardığını, 2015-2016 mali yılında hem mobil hem de sabit hizmetlerde gösterdiği performans ile toplam telekom pazarında toplam gelirler bakımından en çok büyüyen operatör olduğunu kaydetti. Ayrıca şirket, servis gelirlerinde de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,7 artış kaydettiğini bildirdi.

Stratejik yatırım programı olarak yürüttüğü Dijital Dönüşüm Hareketi ile 2015-16 mali yılında 4.5G lisans bedeli dahil 4,2 milyar TL’lik yatırım yapan Vodafone Türkiye, bugüne kadarki toplam yatırımlarını 18 milyar TL’nin üstüne çıkardığını belirterek, FAVÖK’ünü (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) yüzde 31 artış ile bugüne kadarki en yüksek seviye olan 1,7 milyar TL’ye ulaştırdığı, FVÖK’ü de (Faiz ve Vergi Öncesi Kar) ise yüzde 110 artış ile 588 milyon TL’ye çıktığı belirtildi.

Vodafone Türkiye’nin mobil abone sayısı ise 2015-16 mali yıl sonu itibariyle 22,2 milyona ulaştı. 2015-16 mali yılında toplam 1,4 milyon net abone artışı sağlayan şirket, bu mali yılda ‘en yüksek net mobil abone kazanan operatör’ olduğunu belirtti. Şirketin, faturalı abone sayısı ise 1,2 milyon artış ile 9,8 milyona çıkarken, ortalama abone başına gelir (ARPU) son çeyrekte yüzde 13 artış kaydetti.

Vodafone Türkiye abonelerinin veri kullanımı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 136 artarken veri gelirlerindeki hızlı büyüme de devam ettiği, 2015-16 mali yılında bir önceki yıla göre veri gelirlerini yüzde 88 artırdığı, akıllı telefon penetrasyonu bu mali yılın sonunda geçen yılın aynı dönemine göre 17,5 puan artarak yüzde 64’e yükseldiği vurgulandı.

Türkiye’de işletmelerin dijital haritasını çıkarmak ve ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla ‘Yarına Hazırım Platformu’ ile şirketlere fark oluşturan Vodafone Türkiye’nin kurumsal alanda da istikrarlı büyümesini sürdürdüğü, kurumsal mobil toplam gelirlerini 2015-16 mali yılında bir önceki yıla göre yüzde 21,5 arttırdığının altı çizildi.

1 Ocak 2015 tarihinde ‘Vodafone SüperNet Telefonsuz ADSL’ hizmetini tanıtan Vodafone Türkiye’nin sabit genişbantta hızlı büyümesi ise devam ettiği belirtilen açıklamada, mali yılda 265 bin net abone artışı sağladığı, şirketin sabit genişbant abone sayısının, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 4 katına çıkarak 363 bine ulaştığı, ve şirketin sabit hizmetlerden elde ettiği servis gelirleri ise mali yılında yüzde 45 arttığı bildirildi.

Vodafone Türkiye, ‘Net Tavsiye Skoru’nda da hem mobil hem sabit telekomünikasyon hizmetleri alanında pazar lideri olarak aboneleri tarafından en çok tavsiye edilen operatör olmayı başardığı da belirtildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın