Dört Yıllık Yurtiçi Turizm Verileri Yüzleri Güldürdü

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı Yurtiçi Turizm Araştırması sonuçlarına göre, söz konusu dönemde 341 milyon 373 bin seyahat gerçekleştirildi. Yerli turistler, bu seyahatler sırasında 2011 yılında 15,6 milyar lira, 2012’de 16,7 milyar lira, 2013’te 18,4 milyar lira, 2014’te 22,6 milyar lira, 2015’te 24,4 milyar lira harcadı. Böylece 5 yıllık dönemde yapılan seyahat harcamalarının toplam tutarı 97,8 milyar lira olarak hesaplandı.

SEYAHAT BAŞINA ORTALAMA HARCAMA ARTTI

Seyahat harcamaları türlerine göre değerlendirildiğinde, 5 yılda yapılan harcamaların yüzde 94’üne karşılık gelen 92 milyar liralık kısmını bireysel harcamalar oluşturdu. Bireysel seyahat harcamaları 2011-2015 yıllarında yüzde 51,5 artış gösterdi. Bu dönemde paket tur harcamalarının toplam tutarı 5,8 milyar lirayı buldu. Son 5 yılda bu türdeki seyahat harcamaları da 2,6 kat arttı. Seyahat başına ortalama harcama verileri de bu dönemde artış gösterdi. Buna göre, 2011 yılında 238 lira olan ortalama harcama, 5 yılda yüzde 44 artarak geçen yıl itibarıyla 343 liraya yükseldi. Söz konusu dönemde geceleme sayısı 558 milyon 270 binden 588 milyon 786 bine yükselirken, ortalama geceleme sayısı 8 oldu.

“RAKAMLAR UMUT VERİCİ”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Turizm Meclisi Başkanı Osman Ayık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yabancı turistlerden elde edilen gelirin Türkiye’nin milli gelirinin yüzde 10’u civarında olduğunu belirterek, yerli turistin harcamaları açısından bu oranın yüzde 1 seviyesinde olduğunu söyledi. Türkiye’nin küresel turizm gelirinden yüzde 2,5 gibi bir pay aldığını ifade eden Ayık, “Bütün bu verilere baktığımızda yerli turistten elde edilecek gelir konusunda Türkiye’nin kat etmesi gereken çok yol var. Son 5 yılın rakamları umut verici ama yeterli değil. Zaten biz de yerli turistlerin payını artırmak adına çeşitli kampanyalar düzenliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin yıllık turizm gelirinin 32-35 milyar dolar seviyelerinde bulunduğunu, yerli turistin dolar bazında seyahat harcamasına bakıldığı zaman 8 milyar dolarlık tutarla karşılaşıldığını anlatan Ayık, “Turizmde iç pazar payını rekabet ettiğimiz ülkelerdeki seviyelere çıkarmamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın