Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın Kira Sertifikalarına Talep

10-11 Ekim 2018 tarihlerinde talep toplama sürecini tamamlayan Kuveyt Türk Katılım Bankası, 640 milyon TL değerinde gelen talep ile toplamda 600 milyon TL olarak tamamladı.

10-11 Ekim 2018 tarihlerinde talep toplama sürecini tamamlayan Kuveyt Türk Katılım Bankası, 640 milyon TL değerinde gelen talep ile toplamda 600 milyon TL olarak tamamladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ruşen Ahmet Albayrak, reel ekonominin sağlam bankalarından biri olduklarını, bu kapsam da kira sertifikaları ve benzeri gibi yatırı araçlarının geliştirilmesi ile yaygınlaştırılmasına önem verdiklerini söyledi.

Otomatik Katılım Sistemi’nin Bireysel Emeklilik sektöründe 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girdiğini söyleyen Albayrak, OKS’nin BES’in yaklaşık olarak yüzde 60’lık kısmını oluşturduğunu, faizsiz fon büyüklüğünün her geçen gün artış gösterdiğini söyledi. Kendilerinin faizsiz fonlarına büyümesine katkı sağladıklarını söyleyen Albayrak, piyasa yapıcı olarak da pazarın hem gelişmesine hem de büyümesine yönelik sukuk ihtiyaçlarını artırdıklarını, 4 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirdikleri 450 milyon TL değerindeki kira sertifikasına 650 milyon TL’lik talep geldiğini, kendilerinin bunu 12 Ekim 2018 tarihinde 600 milyon TL olarak yenilediğini söyledi.

Sukuk ihracına katılım sağlayan yatırımcıların yaklaşık olarak yüzde 77’lik kısmının nitelikli yatırımcılardan oluştuğunu söyleyen Albayrak, yüzde 23’lük kısmının portföy yönetim şirketleri, emeklilik fonları ve sigorta şirketleri gibi kurumsal yatırımcılardan oluştuğunu söyledi. Bu yılın başından bugüne kadar 4 milyar 390 milyon TL değerinde kira sertifikası ihracatı gerçekleştirdiklerini söyleyen Albayrak, kira sertifikalarına olan ilginin her geçen gün artış gösterdiğini söyledi.