Findeks Risk Raporu Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

Findeks risk raporu hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Kredi notunuz düşükse neler yapabilirsiniz? Yüksekse hangi avantajlardan yararlanabilirsiniz? Detayları ile…

Findeks risk raporu hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Kredi notunuz düşükse neler yapabilirsiniz? Yüksekse hangi avantajlardan yararlanabilirsiniz? Detayları ile…

Findeks Risk Raporu Nedir?

İhtiyaç kredisi, konut, taşıt, tüketici kredisi ve kredili mevduat hesabınızı kullanım durumuna göre değerlendirilmesidir. Bankalar tarafından Kredi kayıt bürosuna iletilen bilgiler Türkiye ortalamasına göre değerlendirilerek kredi notu verilir. Son 5 yıl içerisindeki kredi borçlarınız ve ödeme düzeniniz göz önünde tutularak ülke çapındaki kişilere göre değerlendirilerek kredi notunuz belirlenmektedir.

Findeks Risk Raporu Neden Önemlidir?

Önemli bir finansal kredibilite olarak değerlendirilen Findeks kredi notunu yüksek tutmak bankalardan kredi çekmenizi kolaylaştıran en önemli unsurdur. Bankalar kredi isteyen müşterilerinde bazı şartlar aramaktadır. Bunlardan ilk önce aradıkları şartların başında kredi notu gelir. Kredi borcunuzu ya da kredi kartı ekstrelerinizi düzenli ödemeniz halinde kredi notunuz yüksek olacaktır. Bankalar önceki dönemlere ait kredi borcunuza, kredi notunuza ve sabit gelir seviyenize bakarak kredi verirler. Kredi notunuz yüksek ise acil nakit ihtiyacınız olduğunda bankalara kredi başvurusu yapmanız halinde kısa sürede kabul edilir. Kredi notu oldukça düşük veya kara listeye alınmış kişilere bankalar güvenmedikleri için tekrar kredi vermezler. Ayrıca kredi notunuz düşükse belirli bir zaman içerisinde notunuzu yükseltmeniz için size kolaylık sağlar.

Findeks Kredi Notu Nasıl Arttırılabilir?

Findeks Kredi Notu Nasıl Arttırılabilir?

Bankalardan kredi alabilmenizi kolaylaştıran kredi notunuz düşük ise belli bir süre içerisinde bankalardan danışmanlık hizmeti alarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ayrıca 4-5 ay boyunca kredi kartı harcamalarınızı limitinizi sıfırlamadan yapmanız ve aylık ödemelerinizi düzenli ödemeniz halinde kredi notunuz kısa sürede yükselecektir. Kredi kartı ödemeleriniz yaparken zorlanmamak için harcamalarınızı azar azar yapıp geri ödeyebilirsiniz.

Risk Raporundaki Bilgiler Nasıl Güncellenir?

Risk Raporundaki Bilgiler Nasıl Güncellenir?

Tüm finansal kurumlar müşterilerinin kredi notunu ve risk değerini günlük ve aylık olarak düzenli bir şekilde güncellemektedir. Bazı bankalar oluşan değişiklikleri 2 gün içerisinde kaydetmektedir. Kişisel bilgiler ise aylık olarak kontrol edilmekte ve değiştirilmektedir.

Hangi Kurumların Verilerinden Findeks Kredi Risk Notu Tespit Edilir?

Ülkemizde bulunan tüm bankalar tarafından belirlenen risk raporunun üzerinde faktoring ve leasing şirketlerinin de etkisi bulunmaktadır. Daha önce hiç kredi kullanmamış kişilerin kredi notu hesaplanamadığı için özel durum uygulanmaktadır.