Türkiye’nin En Geniş Katılımlı Sivil Yarışmasının Sonuçları Belli Oldu

0

Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarından 360 bin kişinin başvurduğu Ufka Yolculuk Kültür Yarışması’nda dereceye girenler ödüllerine kavuştu. Türkiye’nin en geniş katılımlı sivil yarışmasına Riyazü’s Salihin’den 1001 Hadis Seçkisi isimli kitabı okuyanlar katıldı. Türkiye geneli ve İstanbul il ödüllerinin takdim edildiği tören 14 Mayıs Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Dereceye girenlere 18 umre, 3 laptop, 38 tablet, 18 altın ve 18 bin TL para ödülü takdim edildi. Türkiye’nin en genç ve en tecrübeli yarışmacıları da özel bir ödülle onurlandırıldı.

Program, 2007’de yapılan Türkiye Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması birincisi Kadıköy İbrahim Ağa Camii imam hatibi hafız Uğur Ayvaz’ın Kur’an tilavetiyle başladı. Yarışmanın organizatörlerinden Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Son Peygamber Platformu yöneticilerinin selamlama konuşması yaptığı ödül gecesinde Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasin Pişgin katılımcılara hitap etti.

Yarışmanın ödül gecesinde ayrıca salondaki izleyiciler arasından yapılan çekilişle 5 aileye 2 gün tam pansiyon otel programı hediye edildi. Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları üst başlığıyla 4 yıldır gerçekleştirilen ve Türkiye’nin en geniş katılımlı sivil yarışması olan organizasyonun dördüncüsü geçtiğimiz 3 Nisan’da yapılmıştı. ‘Hadis’ konulu Ufka Yolculuk yarışması 81 ilde, 803 ilçede ve KKTC’de aynı anda gerçekleştirildi. Küçükten büyüğe 360 bin kişinin başvurduğu organizasyonda, yarışmacılar bilgi seviyelerini ölçmek ve ödüllere ulaşmak için ter döktü. Dünyanın farklı ülkelerinden başvuruda bulunan binlerce yarışmacı da Türkçe ve İngilizce olarak internet üzerinden online yarışma imkanı buldu. Engellilerin de başvurabildiği yarışmaya 231 cezaevindeki yaklaşık 10 bin mahkum da iştirak etti. Saat 10.00’da il ve ilçelerdeki yaklaşık 15 bin sınıfta başlayan yarışmaya en küçüğü 5, en yaşlısı 84 olmak üzere her yaştan katılım gerçekleşti. Toplumun farklı kesimlerinden kitapseverlerin başvurduğu yarışmada anne babasıyla, dede torunuyla birlikte sınava girdi.

YARIŞMAYA ÖZEL KİTAP HAZIRLANDI
Yarışmacılar, ‘Riyazü’s Salihin’den 1001 Hadis Seçkisi’ adlı eseri okuyarak sınava katıldı. Yarışma kitabı ‘İmam Nevevi’nin Riyazü’s Salihin’ eserinden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar tarafından Ufka Yolculuk Kültür Yarışması için özel olarak derlendi. Yarışmacılar 415 sayfa ve 9 bölümden oluşan kitaptan, yaşlarına göre farklı bölümlerden sorumlu tutuldu. 14 yaş altı ortaokul talebeleri ilk 3 bölümü ihtiva eden 180 sayfadan, 15-18 yaş grubu lise öğrencileri 308 sayfalık ilk 5 bölümden, 19 yaş üzeri yarışmacılar ise kitabın tamamından imtihan oldular. ÖSYM sınav sistemine benzer şekilde çoktan seçmeli kategorilerine göre 80-100-120-130 soru sorulan yarışmacılar cevaplarını optik formlara işaretledi.

10 BİN MAHKUM HEYECANLA YARIŞTI
Sadece başvuru sayısı değil organizasyon genişliği bakımından da Türkiye’nin en geniş katılımlı sivil yarışması olan Ufka Yolculuk Kültür Yarışması, tüm il merkezlerinde, Türkiye’nin 957 ilçesinden 803’ünde, KKTC’de Lefkoşa şehrinde, dünya genelinde ise internette eş zamanlı şekilde yapıldı. Türkiye’deki toplam 360 cezaevinden 231’inde tutuklu bulunan 9 bin 824 kişinin başvurduğu yarışma cezaevlerinin gözetiminde 345 sınıfta gerçekleştirildi. Yarışmaya 10 yaş altındaki 15 bin 145 öğrenci başvururken, en fazla ilgi 162 bin 628 kişiyle 10-15 yaş arası ortaöğretim öğrencileri tarafından gösterildi. Yarışma, 100’ü aşkın sivil toplum kuruluşunun proje ortaklığı şeklinde katkılarıyla ödüllü olarak gerçekleştirildi. Türkiye ödülleri arasında 16 umre seyahati, 34 tablet bilgisayar ve toplamda 18 bin TL para ödülü olmakla birlikte il ve ilçe organizatörleri de katılımcılara ayrıca ödül takdim etmekte.

BÜYÜK ÖDÜL SIRALAMASI
Türkiye geneli A kategorisinde birinci Mustafa Kağan Göksu (Ankara), ikinci Nurçin Ögül (Aksaray), üçüncü Asuman Orhan (Ankara), B kategorisinde birinci Zeynep Sude Şeker (Erzurum), ikinci Şeyma Zaim (Ankara), üçüncü Yıldırım Ak (Bursa), C kategorisinde birinci Mahmut Çelik (İstanbul), ikinci Nesim Akaca (Siirt), üçüncü Ebru Yıldırım (İstanbul), D kategorisinde birinci Zeynep Sümeyye Çalışkan (Konya), ikinci Melik Akdoğmuş (Diyarbakır), üçüncü Gökhan Kefal (İstanbul), E kategorisinde birinci İsmahan Bayar (Konya), ikinci Şerife Oyma (Gaziantep), üçüncü Uğur Şeker (Hatay) oldu. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın