Rusya ile Türkiye Geriliminin Son Etkisi Rus Borsasında

0

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye ait hava sahasını işgal ettikten sonra hemen uyarılan ancak uyarılara dönüş alınamadıktan sonra düşürülmek zorunda kalan Rus savaş uçağının yaratmış olduğu gerginlik borsada da kendisini hissettiriyor. Borsa İstanbul’da Türkiye-Rusya arası gerginliğin yaratmış olduğu kayıplar, büyük bir hızla telafi edilirken, Rusya için durumlar ise aynı şekilde gelişmiyor.

RUS BORSASINDA %7 ORANINDA KAYIP VAR

Sınır ihlali sonucunda düşürülen Ruslara ait uçak Türkiye ile Rusya arasında adeta bir diplomasi gerginliğine dönüşmüş durumda. Yaşanan gerginliğin ardından Rus Borsası’nda RTS endeksi hızlı bir şekilde düşüşe geçmişti. Bugün de Rusya’daki RTS endeksi yüzde 1’in üzerinde değer kaybedip, yaklaşık olarak bir haftalık süreç içerisinde yatırımcısına %7 oranında bir kayıp yaşattı.
 

DİPLOMATİK KRİZ ETKİSİ

Uçak krizinin ardında Rus yetkilerin Türkiye’ye ait ya da Türkiye ile ilgili kimi ürünlere ambargo ile birtakım ekonomik sınırlamalar getireceğine yönelik açıklamaları sonucunda gerilim zirveye tırmanmıştı. 23 Kasım 2015 tarihinde bahsi geçen günü 898 puan ile tamamlamış olan RTS endeksi, uçak krizinden günümüze toplam 6,7 oranında değerini kaybetmiş olarak 838 puana geriledi.

RUSYA, TÜRKİYE’DEN DAHA ÇOK ZARARDA

Ekonomi yetkilileri ve kimi analistler, Rus diplomasisinin dile getirdiği ambargo demeçlerini hayata geçirmeleri dâhilinde Türkiye’den çok daha fazla etkileneceklerini ve bunun bir etkisi olarak da hisse senetleri piyasasında satıcı bir seyir izleyeceklerini öngörüyor.

TÜRKİYEDE MEYDANA GELEN KAYIPLAR TELAFİDE

Rusya’da görüldüğü gibi uçak krizinin bir sonucu olarak Türkiye’de de Borsa İstanbul, uçağın düşürüldüğü geçen haftanın Cuma günü yaklaşık 74,824 puana geriledikten sonra gelmiş olan tepki alımlarının kuvveti ile 76,500 puana kadar yükseldi. Krizin etkisini neredeyse tamamı ile yok edecek düzeyde telafiyi arttıran Borsa İstanbul, BIST 100 endeksinin 1 hafta için yaşadığı değer kaybını aralık başı itibariyle %4 oranına kadar geriletti.

RUS-TÜRKİYE PARA BİRİMİ KAYBI KAPANMAK ÜZERE

Krizin ardından, yaklaşık olarak 1 haftalık süreçte Dolar’ın yine yükselişe geçtiği ve gerek Rus Rublesi’nin gerekse de Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybettiğini görüyoruz. Ancak yine de iki ülkenin Dolar karşısındaki kaybı kıyaslandığında, 1 haftalık süreç içerisinde Türk Lirası, doların karşısında %1,45 oranında gerilerken; Rus Rublesi’nde bu oran %0,91 seviyesinde.

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın