Ana Sayfa Gündem Halk Ozanımız Mahzuni Şerif Ölümünün 14. Yılında Anıldı

Halk Ozanımız Mahzuni Şerif Ölümünün 14. Yılında Anıldı

Maltepe’de, Türk halk müziğine söz ve besteleriyle birçok ölümsüz eser bırakan Mahzuni Şerif için gerçekleştirilen program, gazeteci Nebil Özgentürk tarafından hazırlanan ve Mahzuni Şerif’in yaşam öyküsünün anlatıldığı belgeselin gösterimiyle başladı. Programa şiirleriyle katılan şair Burhan Karacan, Aşık Mahzuni Şerif’in günümüzün Pir Sultan Abdal’ı olduğunu belirterek, “Mahzuni Şerif, nerede haksızlık varsa baş kaldırmasını bildi. Mahzuni Şerif olmak her babayiğidin harcı değildir. Doğru söyleyip dokuz köyden kovuldu. Onuncu köyü bizlerdik. Kendisini rahmet ve saygıyla anıyoruz” dedi.

Sahneye çıkan halk ozanı Nurettin Güleç de, “Türkülerimiz buradan Hacı Bektaş’a yol alsın. Mahzuni Şerif ve insanlık uğruna hayatını kaybeden değerleri anıyorum” diye konuştu. 

Halk müziğinin sevilen ismi Ali Ekber Eren ise korkak insanların türküleri olmadığına vurgu yaparak, “Bu yiğit türküleri Türkiye’de Aşık Mahzuni Şerif söylemiştir. Kendisini saygıyla anıyorum” şeklinde konuştu. Programda, halk müziği eserlerine ve Mahzuni Şerif’in türkülerine ve deyişlerine yer veren Eren ve Güleç’e, salonu dolduran izleyiciler eşlik etti. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,814BeğenenlerBeğen
11,484TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,482TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler