Yüksek Tutarlı İhtiyaç Kredisini Nasıl Kullanabilirsiniz?

Yüksek tutarlı ihtiyaç kredisini nasıl kullanabilirsiniz? Yüksek tutarlı kredi kullanabilmek için neler yapmak gerekir? Detaylar için…

Her bankanın müşterilerine sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi olanakları farklıdır. Bankalar tarafından belirlenen ihtiyaç kredilerinin bir üst limiti bulunmaktadır. Bu üst limit müşterilerin kredi risk raporuna, maaşına, daha önceden çekmiş olduğu bir kredi varsa ödemelerin düzenine ve bazı detaylı banka bilgilerine bakılarak belirlenmektedir. Çoğu banka esas olarak kredi notunu ve maaşı temel almaktadır.

Yüksek Tutarlı İhtiyaç Kredisini Nasıl Kullanabilirsiniz?

Yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi çekebilmek için yapılabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle bankaların faiz oranlarını baz alarak ihtiyaç olan nakit tutarı hesaplamalıdır. Örneğin; çalışan bir memurun günümüzdeki maaşı 3.000 TL olarak belirlenmektedir. 3.000 TL maaş alan biri bankalardan aylık 1.000 TL geri ödemesi bulunan kredi olanaklarından faydalanabilmektedir. Yüksek tutarlı bir ihtiyaç kredisi çekebilmek için maaşın üçte biri kadar aylık geri ödemeye sahip kredi çekilebilir. Yani 1.000 TL aylık ödemeye sahip olan bir kredi için 48 aylık vade seçeneğinden faydalanılmak isteniyorsa en fazla 40.000 TL tutarında kredi çekilebilir. Gerekli olan nakit ihtiyacı karşılanıyorsa bankalardan maaşın üçte birine uygun olan kredi seçeneklerinin hesaplaması istenebilir.

İkinci bir yöntem olarak ipotek göstermek yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi çekebilmeye yardımcı olacaktır. Müşterilerin üzerinde bulunan herhangi bir tapu, konut, arsa, arazi veya araç var ise bu tapu ve araçların ekspertiz değeri üzerinden ipotek gösterilmesi istenebilir. Bu sayede yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi çekilebilir. Çoğu banka ipotek gösterildiği zaman, bunu güvence olarak görmekte ve ihtiyaç olan nakdi direkt olarak sağlamaktadır. İpotek gösterimli kredi başvurularının neredeyse %80’i olumlu olarak sonuçlanmaktadır. Göstermiş olunan ipoteğin değerinin çekmek istenen kredi tutarının en az 3 katı olmasına dikkat ederek bu başvuru tipini kullanılabilir.

Üçüncü ve son yöntem olarak ihtiyaç olan nakit tutarı çekilmeden önce bilinmeyen bir bankada müşteriler kendi adına hesap açabilir, bu hesaba sürekli olarak yatırım yapabilir. Kredi başvurusunda bulunmadan önce yatırım yapılan hesapta çekilmek istenen tutarın en az 2 katı kadar para olması durumunda bankalar müşterileri güvenilir tüketici olarak görecek ve yüksek tutarlı kredi çekilmesine izin verecektir.