Kariyer ÖSYM, KPSS Sonuçlarını Açıkladı!

ÖSYM, KPSS Sonuçlarını Açıkladı!

Son Güncelleme:

ÖSYM’nin gün içerisinde kendisine ait olan sitede yer vermiş olduğu duyuru dahilinde ‘Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik ‘ kapsamınca kamuya ait olan kurum ve kuruluşların kadro ile pozisyonlarına yerleştirme işlemleri kapsamında gerçekleştirilen KPSS-2015/2 sınavı sonucu açıklandı.

NEREDEN ÖĞRENİLİR ?

KPSS adayları,  sonuçları ise ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” linki ile kendilerine ait olan TC kimlik numaraları ile şifrelerinin girişini sağlayarak öğrenebilirler.

KAÇ ADAY YERLEŞTİ ?

​Açıklanan KPSS sonuçları doğrultusunda ise sınavın yapılmış oturumlar olan ortaöğretim, lise ve lisans düzeylerinde, ortaöğretim alanında 36 bin 680 aday tercih yaptı ve bu adayların 145’i yerleşti. Önlisans düzeyinde tercih yapan aday sayısı 51 bin 315 aday tercih yaparken, bu adayların 574 tanesi var olan kontenjanlara yerleşmiştir. En çok adayın giriş yaptığı lisan düzeyinde ise 76 bin 661 adet adaydan,  1438 tanesi var olan kontenjanlara yerleşmiş durumda.

EN DÜŞÜK PUAN KAÇ ?

2015/2 KPSS sınavının tercih sonuçları doğrultusunda hazırlanan veriler ile lisans alanında en düşük puan 88.259 iken, bu puan önlisansta 85.043 ve ortaöğretimde 89,963 olarak karşımıza çıkıyor. En düşük puan ile giriş yapılan yerler arasında; lisans alanında Hakkari, Tunceli, Ardahan, Iğdır, Sivas, Siirt, Van ve Yozgat’ta bulunan Maliye Bakanlıkları; önlisans alanında, gelir idaresi başkanlığı ve Tunceli Üniversitesi’nin şoförlük makamları ile ortaöğretim alanında da Anadolu’daki çeşitli üniversiteler ile Maliye Bakanlığı’nın şoförlük makamları bulunuyor.

15 TL BAŞVURUYU AZALTTI

KPSS tercihlerinin açıklanmasının ardından gündeme gelen bir soru ise daha önceden 10 TL olan sınav ücretinin 15 TL’ye çıkarılmasının ardından sınava yapılan başvurudaki düşüşün sebebidir. Öyle ki başvuru ücretinin 10 TL olduğu 2014 KPSS sınavında 1 milyon 176 bin 978 aday sınav başvurusu yaparken, başvuru ücretinin 15 TL’ye çıkarıldığı KPSS 2015’de ise başvuru yapan aday sayısı 473 bin 192 olarak ciddi anlamda bir düşüş yaşamıştır.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,633TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler