Döviz Düşerken Yatırım Yapılır Mı?

Döviz Düşerken Yatırım Yapılır Mı? Döviz Neden Düşer? Döviz Kurlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir? Tüm detaylarıyla…

Döviz, ülkelerarası ödeme işlemlerinde kullanılabilen çek, para ya da poliçe türünden her türlü ödeme aracına verilen addır. Aynı zamanda yabancı ülke para birimi olarak da tanımlanabilen döviz, ekonomik açıdan bakıldığında iktisadi manada mal anlamına da gelmektedir.

Döviz borsaları, bir takım özel niteliklere sahip olan piyasalardandır. New York, Paris, Londra, Tokyo, Frankfurt ve Zürich dünya üzerindeki en büyük döviz borsalarındandır. Ancak döviz borsasını bu şekilde bir yer ya da mekan ile sınırlı tutmak doğru değildir.

Döviz kurları sayesinde ülkeler arasında ödeme işlemleri gerçekleştirilebilirken, bu işlemler genellikle o ülkenin döviz kuru üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu durum da kurlarda kar ya da zarar edilmesini sağlamaktadır. Kar – zarar durumlarından dolayı döviz ticareti yapmak isteyen vatandaşlar, bu doğrultuda döviz kurlarını tercih edebilmektedir. Kendi para birimi karşısında değer kazanacağı düşünülen para birimleri alınıp satılarak, aradaki fark ile kazanç sağlanmaktadır. Bahsi geçen bu alım – satım işlemine de döviz ticareti adı verilmektedir.

Döviz Kurlarını Etkileyen Faktörler

Döviz kurları çeşitli faktörlerden etkilenerek dalgalanmalar gösterebilmektedir. Döviz yatırımı gerçekleştiren bireylerin söz konusu bu faktörler hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Döviz kurunu etkileyen faktörler arz ve talep faktörü, faiz oranları, enflasyon oranları, siyasi ve politik gelişmeler, ödemeler dengesi ve sermaye hareketleridir.

Döviz yatırımı yapan yatırımcılar için en çok takip edilen şey arz talep faktörüdür. Çünkü arz talep faktörü, döviz kurunu etkileyen en önemli faktör olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni ise; arz ve talebin birbirleri ile olan oranında meydana gelen değişikliklerin döviz fiyatlarında dalgalanmalara neden olmasıdır.

Faiz oranları da döviz kurlarını ve özellikle de doları etkileyen başlıca faktörlerdendir. Örneğin; FED faiz artırımı gerçekleştirmesi dolar fiyatlarını önemli ölçüde etkilemektedir.

Döviz Neden Düşer?

Döviz kurunun düşmesi için pek çok neden ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan biri arz talpe dengesidir. Para piyasalarında döviz kurlarının düşüşü ya da yükselişi, piyasada mevcut bulunan reel kişinin taleplerine göre gerçekleşmektedir. Yani, döviz kurlarından hangisi için talep artışı yaşanırsa kur fiyatları bu taleplere göre değişiklik göstermektedir. Alınan talepler doğrultusunda piyasalarda mevcut bulunan paritelerin değişmesi ile beraber başka bir para birimi değer artışı kaydederken, diğer para birimi ise düşüş gösterir.

Döviz kurlarının düşüş nedenlerinden bir diğeri de siyasettir. Bir ülkede yaşanan siyasi gelişmeler, gerilimler, ülkenin para piyasalarına negatif ya da pozitif yönde etki etmektedir.

Döviz Düşerken Yatırım Yapılır Mı?

Döviz yatırımı yapmanın en doğru zamanı değer kaybı gösterdiği zaman olarak gösterilmektedir. Öncelikle yatırım yapılacak olan döviz kuru tercih edilmeli ve kur düşüş gösterdiğinde alım yapılmalıdır. Değer artışı göstererek ulaşılabilecek en üst seviyeye ulaştığında da satılması gerekmektedir. Böylelikle döviz kuru yatırımı sayesinde kar elde edebilmek mümkün olmaktadır.