En Uygun Mevduat Hesabı Hangi Banka Veriyor?

En Uygun Mevduat Hesabı Hangi Banka Veriyor? Bankaların Mevduat Hesabı Faiz Oranları, Mevduat Hesaplama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler….

Mevduat hesabı, bankalar üzerinde açılan ve vadeli – vadesiz olmak üzere ikiye ayrılan bir hesap türüdür. Vadesiz mevduat hesabında paranın muhafazası ya da maaşların yatırılması maksadı ile açılırken, vadeli mevduat hesabı ise dolar, Euro ya da Türk Lirası cinsinden para birimlerinin birikimi ve bu birikimlerin banka faiz oranları ile değerlenmesini sağlamak maksadı ile açılan bir hesaptır. En fazla faiz oranı uygulayan hesap en uygun mevduat hesabı olurken, en az getiri sağlayan hesap ise genellikle tercih edilmeyen hesaplardır.

En Uygun Mevduat Hesabı Hangi Banka Veriyor?

En uygun mevduat hesabı, bankaların mevduat hesabı faiz oranlarına göre belirlenmektedir. Bankaların mevduat hesabı faiz oranları ise, bankadan bankaya değişiklik gösterirken, ayrıca açılan mevduat hesabının türüne, yatırım yapılan para birimine ve vade- gün sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Bankaların mevduat hesabı faiz oranları, kredilerin faiz oranları ile bağlantılı ve diğer bankalar ile rekabete bağlı olarak yatırımın miktarı ve vadesine göre belirlenmektedir. Bu durumda en uygun banka mevduatını bulabilmek için devamlı olarak güncel faiz oranlarının takibinin yapılması ve mevduat getirisi hesaplamasına bakılması gerekmektedir.

Bankaların Mevduat Hesabı Faiz Oranları

En uygun banka mevduatını belirlemede büyük rol oynayan mevduat hesabı faiz oranları, dönem dönem değişmektedir. En güncel mevduat faiz oranları ise şu şekilde gerçekleşmektedir:

Bir Aktif Bank markası olan N Kolay Bono mevduat hesabında, 32 gün vadeli ve 10 bin TL anapara için uygulanan faiz oranı yüzde 19,59 civarındadır. Buna göre mevduat getirisi hesaplaması ile en uygun mevduat hesabı veren banka Aktif Bank’tır.

Bunun dışında Türkiye Ekonomi Bankası markası olan CEPTETEB tarafından uygulanan mevduat faizi yüzde 16,50 iken, QNB Finansbank markası olan Enpara.com tarafından uygulanan faiz oranı ise yüzde 16,25 civarındadır. Türkiye İş Bankası vadeli mevduat hesabı için yüzde 12,50 civarında, Akbank e-vadeli mevduat hesabı için ise yüzde 12,50, ING Bank e-vadeli hesap için yüzde 15,50, Halkbank vadeli hesapta yüzde 15, Ziraat Bankası’nda ise yüzde 13,50 civarındadır.

Mevduat Hesaplama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mevduat hesaplama işlemi, bankalar tarafından uygulanan faiz oranları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmektedir. Bu hesaplamada mevduat hesabından kazanılacak olan faiz getirisi, hesap miktarı, banka tarafından uygulanan mevduat faizi, vade – gün sayısı ve stopaj oranı kullanılmaktadır.

Mevduat hesaplama işleminde, mevduat hesabında paranın hesapta kaldığı gün esas alınmaktadır. Mesela; bir ay vadeli olan mevduat hesabında bazı aylarda gün sayısı 30 olurken, bazı aylarda ise 31 olmaktadır. Dolayısıyla hesaplama işlemi bu gün sayısı göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Benzer durumda 3 ay vadeli bulunan hesaplarda elde edilecek olan getiri miktarı, vade gün sayısına göre 91 ya da 92 gün olarak hesaplanmaktadır. Mevduat hesaplama yapılırken dikkat edilmesi gereke  tek konu haliyle vade süresi olacaktır.