Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Fermanı Karapapak Türkleri Başkanına Verildi

0

Sivas’ın Acıyurt köyünde Karapapak Türkleri’nin efsanevi komutanı, 1877/1878 Türk-Rus harbinde Kars gönüllüler alayının kumandanı miralay Mihrali Bey’in yaşadığı tarihi Konak’ta unutulmaz bir buluşma yaşandı. Karapapak Türkleri Kurultayı sebebiyle Sivas’ta bulunan ve beraberindeki Türk Dünyası heyetiyle Mihrali Bey’in konağını ziyaret Dünya Karapapak Türkleri Birliği Başkanı Seyfullah Türksoy’a, Sultan 2. Abdülhamid Han’ın 40. Hamidiye Karapapak Süvari Alayları Başkomutanı Mihrali Bey’e gönderdiği ferman dualarla takdim edildi.
Mihrali Bey’in torunları Rüştü Memilioğlu ve Metin Mehralioğlu, “İnanıyoruz ki Sayın Seyfullah Türksoy’un liderliğindeki Dünya Karapapak Türkleri Birliği, Karapapak Türkleri’nin ve Türk Dünyasının birlik ve beraberliğinde çimento olacak. Bu fermanı Sayın Başkanımıza takdim etmekten gurur duyuyoruz” dedi.
Dünya Karapapak Türkleri Birliği (KARPAT) Genel Başkanı Seyfullah Türksoy 2. Abdülhamid Han’ın Mehrali Bey’e gönderdiği tarihi fermanın suretini üç defa öperek alnına götürerek şunları söyledi: “Mihrali Beyve kahraman silah arkadaşlarını rahmetle ve saygıyla anıyorum. Yolu yolumuz, andı andımızdır. Kahraman ecdadımıza layık evlatlar olabilmenin gayreti içindeyiz. Bize bu onuru yaşatan Mihrali Bey atamızın asil evlatlarına tesekkür ediyorum”.

Sultan 2. Abdülhamid Han’ın fermanında, Mihrali Bey’in Sivas Acıyurt köyündeki ikameti, 40. Karapapak Süvari Alayının kurulması gibi konular yer alıyor. Konağı ziyaret eden misafirler, Sultan 2. Abdülhamid’in Mihrali Bey’e gönderdiği fermanın Seyfullah Türksoy’a takdiminden sonra dualarla ve şiirlerle Mihrali Bey’i andılar. Mihrali Bey’in dünyaya geldiği Borçalı bölgesinden Acıyurt köyüne gelen ünlü şair Seadet Buta’nın okuduğu şiir duygulu anlar yaşatırken, Karapapak sanatçıların okuduğu kahramanlık türküleri o yıllara ait hatıraları adeta yeniden yaşattı. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın