Asgari Ücret Komisyonu Yarın Toplanıyor

0
KOMİSYONDA HEM İŞÇİLER HEM DE İŞVERENLER YER ALACAK
Asgari ücreti tespit amacı ile toplantısını gerçekleştirecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2 Aralık 2015 günü bu konudaki ilk toplantısına yer verecek. Asgari ücretin belirlenmesi ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, komisyonun hem işçi hem de işveren temsilcilerini 2 Aralık 2015 Çarşamba günü, son kararı vermek adına toplantıya çağırdı. 
 
ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELİRLENECEK?
Yasada öngörülmüş olduğu üzere 5 adet işçi, 5 adet işveren ve de 5 adet devletin temsilcisi olmak üzere toplam 15 kişinin katılımı sonucunda oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu dâhilinde, bahsi geçen komisyonun işçi kısmını Türk-İş temsil ederken, işveren bölümünde ise temsilci olarak Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz seneler genelinde yaklaşık olarak 4 ya da 5 toplantı sonucunda belirlenmekte olan asgari ücret kesin rakamı, bu sene için 1 ya da 2 toplanı sonucunda kesin olarak belirleneceği öngörülüyor.
 
ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLARAK BELİRLENDİ?
Asgari ücretin belirleneceği komisyonun toplanmasından hemen önce, medeni durumu bekâr olan bir işçi için asgari maaş, brüt olarak bin 273 lira 50 kuruş miktarında belirlenip, vergiler ile gerekli görülen kesintilerin düşülmesi sonucunda ise net olarak bin lira 54 kuruş olarak yansıtılmakta. Kapıcılık görevini yapanlarda ise normal işçilerden biraz daha farklı olarak asgari maaş net haliyle, bin 82 lira ve 47 kuruş olarak uygulanıyor. 
 
 ASGARİ ÜCRETİN TOPLAM MALİYETİ NEDİR?
Hala miktarının yeterliliği tartışılmakta olan asgari ücretin, işverenine toplam maliyeti irdelendiğinde bu maliyet, normal bir işçi için bin 496 lira 36 kuruş olarak belirlenmekteyken, bu miktarın 197 lira 39 kuruş gibi bir miktarı sosyal güvenliğe ait olan prim, 25 lira 47 kuruşu ise işveren işsizlik sigorta fonu için kesilip, brüt ücret işçiye yansıtılıyor.
 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın