Sanal POS Nedir? Sanal POS Güvenli mi?

0

POS cihazı, tüketicilerin yapmış oldukları alışverişlerin ya da almış oldukları hizmetlerin bedelini kredi kartı ya da banka kartı ile ödeyebilmesini sağlayan bir tür ödeme aracıdır. Daha çok bankalar tarafından sunulan bu ürünler, ihtiyaç durumuna göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Yazarkasa POS ve sanal POS da bu çeşitlerden biridir.

Sanal POS Nedir?

Sanal POS ya da diğer adı ile VPOS; tüketicinin online olarak gerçekleştirmiş olduğu alışverişlerde, ücretin kredi kartı ya da banka kartı ile yapılabilmesi adına POS cihazının internet ortamına uyarlanmış hali olarak tanımlanmaktadır.

Sanal POS’tan faydalanmak isteyen e-ticaret işletmelerinin Türkiye’de hizmet vermekte olan bankalar üzerinden ya da BDDK aracılığı ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Örneğin; bir işletme sahibinin garanti sanal POS başvurusunda bulunacak olan e-ticaret işletmecisinin kendisinden talep edilen belgeleri başvuru esnasında yanında bulundurması gerekmektedir.

Başka bir örnek ile aktarılacak olursa TEB sanal POS başvurusu yapacak olan işletme sahibinin, başvuru esnasında yanında nüfus cüzdanı örneği, vergi levhası, ortaklık sözleşmesi, imza sirküleri gibi belgelerini yanında bulundurması gerekmektedir.

Sanal POS Ücretleri – Komisyon Oranları

Bankalar, kurumsal müşterilerine temin etmiş oldukları bu ürünler için sanal POS ücretleri uygulamaktadır. Bahsi geçen bu ücretler, banka, işletmenin aylık cirosu ve bunun gibi etkenlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; İş Bankası sanal POS ücretleri yıllık 790 TL olurken, Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın sanal POS ücretleri yoktur.

Bunun dışında bankalar sanal POS komisyon oranları da uygulamaktadır. Örneğin; Akbank, sanal pos hizmetleri için en az yüzde 2,5 civarında, en fazla yüzde 10 civarında komisyon oranı uygularken, Yapı Kredi Bankası’nın komisyon oranları ise ciroya göre belirlenmektedir.

En İyi Sanal POS Nasıl Bulunur? Sanal POS Güvenli mi?

En iyi sanal pos, genellikle bankanın vermiş olduğu hizmete, pos ücretlerine ve komisyon oranlarına göre belirlenmektedir. Bahsi geçen bu etkenler göz önünde bulundurularak işletmeye en uygun olan sanal pos tercih edilebilmektedir.

Sanal POS’un herhangi bir e-ticaret sitesine bağlanabilmesi için bankalar tarafından belli başlı bazı güvenlik şartları talep edilmektedir. Bankalar bu şartlar doğrultusunda denetimlerini gerçekleştirmeden sanal pos temin etmemektedir. Dolayısıyla sgk sanal POS kullanımının herhangi bir güvensizliği söz konusu olmamaktadır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın