İtalya Başbakanı Matteo Renzi İzmir’e Gelebilir

0

İtalya Büyükelçisi Luigi Mattiolo, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın Başbakan Matteo Renzi’yi İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde ağırlamak istediklerini söylemesi üzerine, “Bu yıl yapılması planlanan Türkiye-İtalya Zirvesi’nin bir ayağının İzmir’de gerçekleştirilmesini teklif edebilirz. Bu kapsamda Başbakan Renzi’nin programına İzmir de alınabilir” dedi.
İtalya Büyükelçisi Luigi Mattiolo ve beraberinde İtalya İzmir Konsolosu Luigi Iannuzzi, İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Meclis Başkanı Rebii Akdurak, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Güleç, Yönetim Kurulu Üyeleri Mert Pala, Cüneyt Altınkapı ve Bekir Şahiner’in katıldığı toplantıda, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için yapılabilecek çalışmalar ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde 2012’de İtalya Eski Başbakanı Prof. Dr. Romano Prodi’yi ağırladıklarını, mevcut Başbakan Matteo Renzi’yi de ağırlamak istediklerini söylemesi üzerine, Büyükelçi Mattiolo, “Bu yıl yapılması planlananTürkiye-İtalya Zirvesi’nin bir ayağının İzmir’de gerçekleştirilmesini teklif edebiliriz. Bu kapsamda, Başbakan Renzi’nin programına İzmir de alınabilir” dedi.

İŞBİRLİKLERİNİN BAŞLANGICI
Türkiye’de Avrupa ve Akdeniz kültürüne en yakın kentin İzmir olduğunu vurgulayan Büyükelçi, “Bu görüşmenin eğitim, kültür ve sosyal alanında işbirliklerinin başlangıcı olmasını diliyorum. Ticari ilişkilerin yanısıra, eğitim ve kültürel alandaki işbirliklerini de önemsiyorum. İzmir gibi sanayi üretimi yüksek bir kentte üniversiteler arasındaki değişim programları da ilişkilerin gelişmesine çok önemli katkı sağlayacaktır. Çünkü gençlerin eğitimi, geleceğe yapılan en önemli yatırımdır. İki ülke arasında karşılıklı öğrenci değişiminin artması için çalışmak istiyoruz” diye konuştu.

İtalya ile ilişkilerin her zaman çok yoğun ve sorunsuz devam ettiğini ve vize konusunda İtalya Konsolosluğu ile hiçbir sorun yaşanmadığını belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “İzmir’, Türkiye’deki İtalyan kültürüne en yakın kent. Farklı milletlerden pek çok kişinin uyum içinde yaşadığı bir hoşgörü kenti. İzmir Ticaret Odası olarak İtalya ile ticari ilişkilerimizi geliştirmeyi bir misyon olarak benimsedik. Üyelerimiz artık İtalya’yı komşu kapısı yaptı. İtalya’daki birçok fuara katılıyorlar. Biz de oda olarak fuar katılımlarını destekliyoruz” dedi. Demirtaş, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin de İtalya ile iyi ilişkilerinin olduğunu belirterek, kültür ve eğitim alanında da ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.
İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Rebii Akdurak ise İtalya ile ticarete büyük önem verdiğini belirterek, ilişkilerin sorunsuz devam etmesi için çalıştıklarını ifade etti. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın