Karagöz Oynatmak Ustalık İster Edebiyat İster

0

Karagöz geleneğinin usta sanatçısı Orhan Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karagöz ile 1936 yılında subay olan babasının yüzbaşı arkadaşı Niyazi Bey’in evlerinin bahçesinde Karagöz oynatması üzerine tanıştığını ve o günden itibaren Niyazi Bey’e yardım ederek öğrenmeye başladığını anlattı.

Kurt, 1950 yılına kadar kendi edindiği bilgilerle Karagöz oynattığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Sultanahmet’te oturuyordum. Birgün bir sokaktan yokuş yukarı tırmanırken bir evden tanbur sesi duydum. Oturdum dinledim, sonra kapı açıldı, dağ gibi bir adamla karşılaştım. Bana, ‘Ne yapıyorsun sen burada?’ dedi. ‘Ben de biraz çalarım, dinliyorum’ deyince içeri davet etti. O çaldı amatör, ben çaldım profesyonel, çünkü tanbur eğitimi almışım yıllarca. Adam baktı ondan iyi çalıyorum, ‘Ben Karagöz yaparım’ dedi, ‘Ben de yaparım’ dedim. Bir getirdi ki yaptığı Karagöz’ler dilim tutuldu. Meğer üstadı azam Ragıp Tuğtekin’miş, büyük ustaymış.”

Tuğtekin ile tanıştıktan sonra 22 yıl ona çıraklık yaptığını aktaran Kurt, müzikte ilk hocasının da Şükrü Derya Bey olduğunu, tanbur çalmanın yanı sıra hanendelik yaptığını ve yaklaşık 22 bin eser bildiğini kaydetti.

“Ekranlarda Karagöz’ün en kötü örneğini görüyorum”

Kurt, özellikle Ramazan aylarında televizyon kanallarında yer alan Karagöz çalışmalarını gözlemlediğine değinerek, şu yorumu yaptı:

“Ekranlarda şu an Karagöz’ün en kötü örneğini görüyorum, beğenmiyorum. Ben öyle oynamam, bildiğim gibi oynarım. Karagöz oynatmak ses ister, müzik bilgisi, edebiyat bilgisi ister. Teatral olmayı bileceksin, toplum bilgisini yalamış yutmuş olacaksın. Bir de artistlik ister. Psikolojiyi ve insanı iyi tanımak, ona değer vermek lazım. Bütün bunları kompoze etmeyi bilmek gerekiyor.”

“Sanatımın karşılığını aldım”

Kurt, “Türkiye’de kıymetim bilindi diye düşünüyorum, çok mutluyum.” düşüncesini paylaşarak, “Sanatımın karşılığını hep aldım, çok mutluyum.” dedi.

Orhan Kurt’un, Mehmet Lütfi Şen’in küratörlüğünde düzenlenen “Gölgenin Tasarımı” sergisi, 27 Mayıs’a kadar Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde görülebilecek.

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın