Türk Öğrencilerin Yaptığı Dünyanın İlk Beton Kanosu

0

NKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yılmaz’ın da bulunduğu törende, beton kano ile ilgili bilgi veren Öğretim Görevlisi Ahmet Bal, “Barbaros isimli kanomuz, öğrencilerimizin beton konusunda yürüttükleri uzun süreli ARGE ve tasarım çalışmaları sonunda üretilen özgül ağırlığı, dayanımı ve ülkemizde ilk defa çelik ve donatı takviyesi olmadan salt betonun özelliklerinin iyileştirilmesi ile üretilen ilk beton kanodur. Projedeki tüm kalıp, tasarım, statik ve dinamik analizler, malzeme özelliklerinin araştırılması öğrencilerimiz tarafından yapılmıştır. Projenin asıl amacı beton teknolojisine dikkat çekmek, betonun yapıların dışında da birçok alanda kullanılabileceğini göstermek ve özellikle yüzen yapılar konusunda ilk adımların atılmasını sağlamaktır” dedi.

Projeyi gerçekleştiren öğrenciler Şeyda Kıraç, Pınar Kodal, Gülsüm Alban, Emine Dündar, Büşra Çağlar, Sedanur Korkmaz, Taha Yunus Aydın, Yusuf Kaya ve Metin Filgöz, Barbaros isimli beton kanoyla ilgili katılımcılara teknik bilgi verdi. Öğrenciler, “Yüzde 10 oranında hava ile hafifletilmiş, deniz etkilerine karşı durabilitesi arttırılmış, basınç dayanımı 110 Mpa ulaşan yapı itibariyle reaktif pudra betonu tasarımını esas alan lif takviyesi ile enerji yutma kapasitesi arttırılmış çelik ve donatı bulunmadan salt beton ile tasarlanmıştır. Bu özellikleri ile 3m uzunluğa, 50 santimetre genişliği ve 2.5 santimetre cidar kalınlığı ile 106 kilogram ağırlığa sahip olan kano, deniz ve dalga yüklerini taşıyarak yüzebilmektedir” diye konuştular.

Tören sonunda Barbaros isimli kano, öğrenciler tarafından denize indirilerek yüzdürüldü. Katılımcılar tarafından büyük beğeni toplayan projeyi gerçekleştiren öğrencileri tebrik eden Rektör Prof. Dr. Osman Şimşek, öğrencilere başarılar diledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın