İzmir’de KPSS heyecanı

0

Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir’de de sınav heyecanı yaşandı. İzmir’de 09.30’da başlayan KPSS lisans düzeyi sınavına girecek memur adayları yağmur altında sınavın yapılacağı okullara gelirken, aileleriyse şans diledi. Sınav giriş yerlerinde adayların üstü görevliler tarafından arandı. Adaylar, iki oturumla gerçekleşecek sınava, her oturum için ayrı ayrı aldıkları giriş belgeleri ve nüfus cüzdanı/pasaport ile girdi. Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları ve diğer tüm belgelerin sınava giriş için geçerli belge sayılmadığı belirtildi. Sınav, bugün ve 29 Mayıs tarihlerinde sabah ve öğleden sonra uygulanacak. Bugün 09.30’da başlayan oturumun süresi 120 dakika, 14.00’da yapılacak oturumun süresi ise 100 dakika olacak. 29 Mayıs sabah ve öğleden sonra oturumlarının süresi ise 160 dakika olacak.

“SADECE DENİYORUZ”
Sınava giren Tamer Yılmaz, “KPSS’ye üçüncü girişim. Bölümüm sınıf öğretmenliği ve iyi bir yere atanmayı bekliyorum. Ben de atanamayan öğretmenlerden biriyim. Şansımızı deniyoruz” derken, Elif Koç ise, “KPSS’ye dördüncü girişim. Girmek istediğim belirli bir yer yok. Sadece şansımı deniyorum. Sınava fazla hazırlanmadım” ifadelerini kaydetti.

Özkan Kaya isimli memur adayı da, “KPSS’ye ikinci girişim. Özel sektörde çalışıyorum. Şuan için atanacağımı düşünmüyorum. Sadece soruları görmek için sınava giriyorum” diye konuştu. Sınava kendini denemek için giren adaylardan Cansu Dikmen de, “İlk kez sınava giriyorum. Yüksel lisans düşündüğüm için fazla hazırlanmadım. Sadece denemek için giriyorum” ifadelerini kullandı.

“KENDİ İŞİMİ YAPMAK İSTİYORUM”
10 yıldır özel sektörde çalıştığını belirten adaylardan Göksen Haskan, “10 yıldır özel sektörde çalışıyorum. Özel sektörde şartlar gitgide zorlaşıyor. Şansımı devlette denemek istiyorum. Sınava ilk girişim. Fazla hazırlanmadım” derken, bilgisayar öğretmenliği bölümünden mezun Fatih Sarıyaz ise, şunları söyledi: “Sınava ikinci girişim. 8 aydır hazırlanıyorum. Herhangi bir devlet memuru olmak değil, kendi işimi yapmak istiyorum. Tek amacım bu.”

AİLELER DUA ETTİ
Adayların yanı sıra, ailelerin de heyecanı vardı. Kızı için okul bahçesinde dua eden Mehmet Ali Dökmen, sınıf öğretmeni olmak isteyen kızı için “Kızım ilk kez sınava giriyor. Türkiye’nin neresi olursa olsun bizim için fark etmez. Memleketimizin her tarafı aynı” dedi. 

Anne Gülistan Dökmen ise, “Kızım için hayırlısı olsun diye dua ediyorum. İnşallah hepsi hakkında hayırlısı olur” diye konuştu. Abla Taliye Dökmen, atanamayan öğretmenlerin sonlanması için dilekte bulunarak şöyle konuştu: “Bütün adaylara ve kardeşime başarılar diliyorum. Atanamayan öğretmen kalmasın. Çok zorluk çekiyorlar, hep bekliyorlar. İnşallah atanırlar.” 

CEREN ATMACA – SİNAN YENİÇERİ
İZMİR

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın