ABD-Vietnam ilişkilerinde yeni dönem

Google Haberlere Abone Ol:

Üç günlük resmi ziyaret için dün gece başkent Hanoi’ye gelen Obama, Vietnam Devlet Başkanı Tran Dai Quang ile bir araya geldi.

Obama, son yıllarda kaydettiği “olağanüstü ilerleme” için Vietnam’ı kutladı ve ABD’nin 2014’te kısmen kaldırılan silah ambargosuna tamamen son vereceğini belirtti.

Bir zamanlar birbirlerinin düşmanı olan iki ülke, 1995’teki normalleşme sürecinin ardından ekonomik ve siyasi ilişkilerinde önemli ilerleme kaydetti.

ABD-VİETNAM İLİŞKİLERİ

ABD, 1950’de bağımsızlığını ilan eden Vietnam’ı tanıyan ilk ülkelerden biriydi.

Fransa, 1884 yılında fethettiği Vietnam’ın 1884’te Fransız Hindiçini’nin bir parçası olduğunu ilan etmişti.

Vietnam, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 1950’de bağımsızlığını ilan etmesine rağmen 1954’e kadar Fransa’nın yönetiminde kaldı.

Ho Chi Minh liderliğindeki komünist güçler, 1954’te başlattıkları bağımsızlık savaşında Fransız egemenliğine son verdi.

Vietnam, 1954’te imzalanan Cenevre anlaşmasıyla kuzey ve güney olarak ikiye bölündü.

Ülkenin kuzeyindeki komünist rejimi tanımayan ABD, komünist Kuzey’e karşı Güney Vietnam hükümetine destek verdi.

VİETNAM SAVAŞI

1955’te başlayan ve 27 Ocak 1973’te Paris’te imzalanan anlaşmayla son bulan Vietnam Savaşı, ABD’ye pahalıya mal oldu.

Vietnam Savaşı’nda 58 bin ABD askeri yaşamını yitirdi. Yaklaşık 2 bin 400 ABD askerinin kaybolduğu savaşın ABD’ye maliyeti 140 milyar dolar olarak açıklandı.
Ekonomik ilişkiler

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler, 2001’de imzalanan İkili Ticaret Anlaşması’nın ardından gelişmeye ve ABD’nin Vietnam’daki yatırımları artmaya başladı.

ABD ve Vietnam, ticaret ve yatırım çerçeve anlaşmasının yanı sıra tekstil, hava taşımacılığı ve denizcilik alanlarında da anlaşma imzaladı.

ABD ve Vietnam arasında 1995’te 451 milyon dolar olan ticaret hacmi, geçen yıl 45 milyar dolara yükseldi. 2015’te ABD’nin Vietnam’a ihracatı 7 milyar dolar, ithalatı da 38 milyar dolar oldu.

ABD, sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın sağlanması ve hukukun üstünlüğüyle iyi yönetimin hakim kılınması için Vietnam’a destek vermeye devam ediyor.

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.