İstanbul’da yenilenmesi gereken 5 milyon konut var

Google Haberlere Abone Ol:

İstanbul ’da yenilenmesi gereken 5 milyon konutun varlığına dikkat çeken Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, arazilerin daha verimli kullanılması için 1/25 binlik imar planlarının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Kurum, bu yolla hak sahiplerinin kentsel dönüşüme katılımının hızlanacağını vurguladı. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 1/25 binlik imar planlarının bir an önce hazırlanarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. İstanbul’da dün Arazi Yönetim Platformu (AYÖP) tarafından düzenlenen VI. Arazi Yönetim Çalıştayı’nın açılış oturumunda konuşan Murat Kurum, İstanbul’daki nüfus artışının ve ulaşım projelerinin tarihsel gelişimine dikkat çekti.

YAPILAŞMA ÜÇ KATI HIZLI ARTTI

Şehir nüfusunun 5,5 milyon olduğu 1984 yılında İstanbul’un yüzde 7’sine denk gelen 38 bin 579 hektarlık alanın yapılaşmış olduğunu hatırlatan Kurum, “2014 yılına geldiğimizde nüfus 14 milyona yapılaşmış alan 104 bin hektara çıkmış. Yani nüfus yüzde 60 artarken yapılaşmış alan yüzde 171 artmış” dedi. Bu gelişmeleri baz alarak yeni stratejik planlar çizilmesi gerektiğini ifade eden Kurum, kentsel dönüşüm ülke gelişimi ve Anadolu ile Avrupa’nın bağlantısı için yeni yerleşim planları oluşturulması gerektiğini aktardı. Kurum, İstanbul’a yakın bölgelerde, büyük ulaşım akslarının yakınında yeni uydu kentlerinin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

5 MİLYON KONUT YENİLENMELİ

İstanbul’da yenilenmesi gereken 5 milyon konut bulunduğunu belirten Emlak Konut Genel Müdürü Kurum, “Allah korusun bir deprem olursa biz bunların enkazını bile kaldıramayız. O enkazı yığacak yer bulamayız” diye konuştu. Kurum, Emlak Konut GYO’nun da bu kapsamda Esenler’de başlattıkları ilk kentsel dönüşüm projesini 30 Mayıs’ta hak sahiplerine teslim edeceği bilgisini verdi. Kurum, bu projenin tam istedikleri gibi olmasa da kaliteyle, en az yoğunlukla, en hızlı şekilde ve en az mağduriyetle hayata geçtiğini bildirdi.

“YENİ ARAZİLER ÜRETMELİYİZ”

İstanbul’da yeni araziler üretilmesi gerektiğini vurgulayan Kurum, şunları kaydetti: “Burada arazi en verimli şekilde kullanılmalı. Bunun için bir master plan yapmalı. Değer artışını maksimuma çıkarmamız lazım bu master plan ile. Bununla ilgili 1/25 binlik imar planı yapılmalı. 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı 2009’da onaylanmıştı. Yeni araziler üretmeliyiz. Şu anda İstanbul’da olası rezerv alanlar içerisinde yer alan hazine arazileri yaklaşık 6 bin 300 hektarı buluyor.”

1/25 BİNLİK İMAR PLANI

Genel Müdür Kurum, 1/25 bin ölçekli yeni imar planının çok önemli olduğunun altını çizerek, bu plan sayesinde parçacıl değil bütüncül yaklaşımın mevcut olabileceğini, geleceğin daha iyi görülebileceğini aktardı. Kurum, bu plan sayesinde emsal artışı yapılmadan proje bazlı değil bölgesel değerlerin ön plana çıkartılmasıyla hak sahiplerinin dönüşüme katılımının hızlanacağını vurguladı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Alternatif Bank Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Alternatif Bank tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin...

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.