Bankacılık’tan Edebiyata Uzanan Yol Necip Fazıl Kısakürek

Google Haberlere Abone Ol:

Ahmet Necip Fazıl Kısakürek;  26 Mayıs 1904 yılında Maraşlı bir ailenin tek oğlu olarak dünyaya geldi. Babası hakimlik ve savcılık yapmış hukuk adamı Abdülbaki Hafiz bey, annesi Giritli Mediha hanımdır. Çocukluğunu Çemberlitaş’taki konaklarında, dönemin en önemli hakimi olan dedesi Mehmet Hilmi Bey’in yanında ve büyük annesi Zafer hanımın yanında geçirdi. Dedesi ve büyük annesinin okuma sevgisi ile 4-5 yaşlarında okumayı öğrenerek okuma ve yazma tutkusunu küçük yaşlarda almıştır. Eğitimini sırayla, Fransız Frerler Mektebi, Amerikan Koleji, Emin Efendi Mahalle Mektebi, Rehber-i İttihat Mektebi ve Büyük Reşit Paşa Numune Mektebi ve en son olarakta Heybeliada Numune Mektebinde ilk öğrenimini tamamlamış oldu.

1916 yıllında girdiği sınavı kazanarak Mekteb-i Fünunu Bahriye-yi Şahane şimdiki Deniz Harp Okulunda 3 yıl boyunca, Türk Edebiyatın ustaları olan Yahya Kemal Bayetlı, Ahmet Hamdi Akseki, Hamdullah Suphi Tanrıöver’in eğitimi alarak şiir hayatına bu olulda başlamıştır. O dönemde Nazım Hikmet Ran, Necip Fazıl Kısa Kürekten 2 dönem üstünde eğitim gören bir öğrenciydi. 1921 yılında Darülfünun’un Edebiyat Medresesi Felsefe Şubesine girerek Yeni Mecmuada ilk şiirini yayımlamış oldu.

1924 yılında Paris Sorbonne Üniversitesi Felsefe bölümüne kabıl edildiği halde burada çok kısa bir dönem geçirerek İstanbul’a geri dönmek zorunda kaldı. 1925 yılında ilk şiir kitabı olan “Örümcek Ağı” basıldı. O dönemin en yeni ve gözde mesleklerinden olan bankacılığa adım attı. Bankacılık hayatına ilk olarak Hollanda bankası olan “Bahr-i Sefit Bankası”nda başlayarak sırayla “Osmanlı Bankasın”nda ve İşbankası’nda devam etti. Necip Fazıl Kısakürek son çalıştığı İşbankası’nda müfettişliğe kadar yükselmiştir.

Necip Fazıl Küreğin hayatındaki dönüm noktası 1934 yılında Nakşi Şeyhi Abdülhakim Arvasi ile tanışmasıyla olmuştur. Nakşi şeyhinin sohbetleri sonrasında ciddi olarak fikir ve düşünce değişimi yaşayarak, şiirlerinde tasavvufi düşüncelere yer vermiştir. 1936 yılında “Ağaç Mecmuası”nı çıkarmaya başladığı dönemden sonra farklı dergiler, şiir kitapları ve tiyatro oyunları yazmıştır. Necip Fazıl Kısakürek 1949 yılında Büyük Doğu Cemiyetini kurduktan kısa bir süre sonra “Türklüğe hakaret”den tutuklanmış ama kısa bir süre sonra temyiz kararı ile serbest bırakılmıştır. Ahmet Necip Fazıl Kısakürek Büyük Doğu Cemiyetinin kuruluşundan hayatının son anına kadar siyasetin içinde olmuştur. Siyasi ve dini görüşü yüzünden farklı davalar, tutuklanmalar, komplolarla dolu bir hayat geçiren Necip Fazıl Kısakürek kaleme aldığı  sayısız şiirleri ve eserleriylede pek çok ödülün sahibi olmuş, Türk edebıyatında adını ölümsüzleştirmiştir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Alternatif Bank Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Alternatif Bank tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin...

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.