Ana SayfaSigortaTarım Sigortası Nedir? Prim Ödemeleri Nasıldır?

Tarım Sigortası Nedir? Prim Ödemeleri Nasıldır?

Tarım sigortası nedir sorusu son zamanlarda tarım ile ilgilenenlerin aklına takılan sorulardan. Tarım sigortası ile ilgili detayları sizin için derledik. Detaylar Bankaciyim.net'te!

-

Tarım sigortası nedir sorusu son zamanlarda tarım ile ilgilenenlerin aklına takılan sorulardan. Tarım sigortası ile ilgili detayları sizin için derledik.

Tarım, ülkemizin önemli üretim kollarından biri. Ülkemizde ve dünyada önemli bir sektör olmasının yanı sıra doğal, sosyal, ekonomik ve kişisel nedenlerden ötürü riskli de bir sektör. Teknik tedbirler ile önlenmesi mümkün olmayan bu riskler her yıl çiftçiler ve ülke ekonomisi adına büyük kayıplara neden olmakta. Bunun önüne geçebilmek için devlet tarafından da desteklenen tarım sigortası sistemi geliştirilmiştir. Doğal afetlerin neden olacağı ürün ve hayvan kayıplarından doğan zararlar tarım sigortası sayesinde maddii olarak telafi edilebilmektedir.

Devlet Destekli Tarım Sigortası Prim Ödemeleri

Devlet destekli tarım sigortası primlerinin %50’si devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu sigorta kapsamında:

  • Bitkisel ürün sigortalarında, sigortalının ödeyeceği toplam prim tutarının %25’i peşin, geri kalanı ise hasat sonunda tahsil edilmektedir.
  • Sera sigortalarında, sigortalının ödeyeceği toplam prim tutarının %25’i peşin, geri kalanı ise vadeli olarak tahsil edilmektedir.
  • Hayvanlar ile ilgili sigortalarda, sigortalının ödeyeceği toplam prim tutarının %25’i peşin, kalan prim tutarı ise en fazla 5 taksit ile tahsil edilmektedir.

Devlet Destekli Tarım Sigortası Neleri Karşılar?

Devlet destekli tarım sigortası şunları karşılar:

  • Bitkisel ürün sigortası kapsamında; dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını sonucu yaş meyve, sebze ve çiçeklerde oluşan kayıplar
  • Sera sigortası kapsamında; dolu, deprem, hortum, yangın, heyelan, sel, taşıt çarpması, su baskını, kar sonucu oluşan riskler
  • Hayvan hayat sigortası kapsamında; hastalık, salgın hastalık, cerrahi müdahale, gebelik ya da doğum ile gelen ölüm, kaza, yılan ya da böcek sokması, gıda zehirlenmesi, doğal afetler sonucu oluşan ölüm, güneş çarpması, yangın nedeniyle oluşan ölümler ve zorunlu kesim
  • Kümes hayvanları sigortası kapsamında; ihbari mecburi bulaşıcı hastalıklar dışındaki kanatlı hayvan hastalıkları, kaza, zehirlenme, doğal afet, yangın ve infilak sonucu meydana gelen ölüm
  • Küçükbaş hayvan hayat sigortası kapsamında; hastalık, gebelik, doğum ya da cerrahi müdahale sonucu gelen ölüm, kaza, vahşi hayvan saldırısı, yılan ya da böcek sokması, gıda zehirlenmesi, doğal afetler, güneş çarpması, yangın, infilak sonucu gelen ölümler ve zorunlu kesimler

Devlet destekli tarım sigortasının yanı sıra sigorta şirketleri tarafından tek başına dolu, don, sera, hayvan hayatı alanlarında da ürünleri ve hayvanları koruma altına alan sigortalar yapılabilmektedir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler