Ana SayfaSigortaKaza Durumunda Araç Sigortası Olan ve Olmayan Arasındaki Farklar!

Kaza Durumunda Araç Sigortası Olan ve Olmayan Arasındaki Farklar!

Kaza Durumunda Araç Sigortası Olan ve Araç Sigortası Olmayan Kişilerin Arasındaki Farklılıklar ile İlgili Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

-

Araç kullananların kaza ile karşılaşmaları olası bir durumdur. Araç sahibi ne kadar iyi kullansa ne kadar dikkatli de olsa başka araç kullananların yaptıkları hatalardan dolayı da kazaya karışabilirler. Kaza olaylarında ise kişilerin maddi bakımdan hasarlarının karşılanması için sigorta ürünlerinden faydalanmış olmaları gerekir. Bu yazımızda kaza anında araç sigortası olan ve araç sigortası olmayan araçlar arasındaki farkı sizlere anlatacağız.

Kaza Durumunda Araç Sigortası Olan ve Olmayan Arasındaki Farklar!

Ülkemizde araç sigortaları zorunludur. Zorunlu Trafik Sigortasını her araç sahibi yaptırmalıdır. Ancak bazı araç sahipleri sigorta yaptırmama gibi hatalara düşebilir. Ayrıca sigortasını yeniletmeyip başına kaza gibi bir olay gelebilir. Bu durumlarda sigortası olmayanlar büyük bir maddi külfetin altına girmek zorunda kalmaktadır.

Bir kaza meydana gelmişse ve sigortanız yoksa kaza tespit tutanağı tutamazsınız. Eğer karşı taraf ile aranızda anlaşarak bütün hasarı karşılarsanız herhangi bir yasal yaptırım ile karşı karşıya kalamayabilirsiniz. Ancak trafik polisleri kazayı incelerlerse sizin sigortanızın olmadığını anlayacaklar ve aracınızı otoparka çekeceklerdir. Aracınızın otoparka çekilmesinin yanında çeşitli cezaları ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca maddi zarar verdiğiniz aracın hasarını da karşılamak zorunda kalırsınız. Böyle bir durumda ödeyeceğiniz tutarlar hayli yüksek olacaktır.

Eğer kaza durumunda sigortanız varsa herhangi bir yasal yaptırımla karşılaşmazsınız. Trafik polisi incelemesi olsa dahi sadece polis tutanak tutacak ve haklı haksız taraflar belirlenecektir. Sizin sigortanız karşı tarafın hasarını ödemekle yükümlüdür. Aracınızda hasar varsa ve belirli bir oranda veya tamamen haklı iseniz karşı tarafın varsa sigortası siz hasarınızı karşılayacaktır. Tamamen suç sizde ise herhangi bir hasar karşılama durumu söz konusu değildir. Kaza sonrasında haklı taraf sizseniz ve karşı tarafın sigortası yoksa sizin sigorta şirketiniz hasarınızın tamamını karşılar. Ancak karşı tarafa rücu etme hakkını gizli tutar. Rücu etme hakkında sigorta isterse karşıladığı hasar tutarını sigortasız kişiden talep edebilmektedir. Bu durumda yasalar gereği sigorta şirketi sigortasız araç kullanan kişiden tazminat isteme hakkına sahiptir.

Yukarıdaki anlatılan sigortasız kişilerin yaşayabileceği durumları yaşamamak için kesinlikle en az Zorunlu Trafik Sigortanızı düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir. Sigortanızı yaptırmayarak bazı ödemelerden kaçabilirsiniz ancak kaza durumlarında ödeyeceğiniz bedeller daha yüksek olacaktır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,393BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler