Bankacılık ve Finans Bölümü Okuyanlar Formasyon Alabiliyor mu?

Üniversitelerin Bankacılık ve Finans bölümlerinde okuyan öğrencilerin formasyon hakkının olup olmadığı sıkça merak ediliyor. Tüm detaylar için...

0
Bankacılık ve Finans Bölümü Okuyanlar Formasyon Alabiliyor mu?

Üniversitelerin Bankacılık ve Finans Bölümü‘nde okuyan öğrencilerin formasyon hakkının olup olmadığı sıkça merak ediliyor. Öncelikle “Formasyon nedir?” diye merak edenler için formasyonun üniversitelerin Eğitim Fakülteleri dışındaki bölümlerinden mezun olanların öğretmen olarak çalışmalarının önünü açan programlar olduğunu belirtmek gerek…

Bankacılık ve Finans Mezunları Formasyon Alabilir mi?

Eğitim fakültelerinden mezun olmayanlar öğretmenlik için Pedagojik Formasyon alma yoluna giderek bu haktan yararlanabiliyorlar. Bankacılık ve Finans bölümlerinde okuyanlar veya mezun olanlar da YÖK yani Yükseköğretim Kurulu tarafından alınan kararla formasyon alabiliyorlar. Bu programlarda verilen çeşitli derslerle kişinin öğretmenlik yapabilecek yetkinliğe ve bilgiye sahip olması sağlanıyor. Başka bir deyişle formasyon programlarında eğitimci olabilmek için Bankacılık ve Finans bölümünde öğretilmeyen bilgiler edindiriliyor.

Formasyon Programlarında Hangi Şartlar Aranıyor?

Bir kişinin üniversitelerin formasyon programlarına dahil olabilmesinin ilk şartı mezun olduğu bölümün Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği Pedagojik Formasyon alınabilen bölümlerden biri olmasıdır. Bankacılık ve Finans Bölümü formasyon alınmasına uygun olan üniversite bölümlerindendir.

Formasyon alabilmek için aranan diğer şartlar üniversiteye giriş puanı, akademik ortalama, öğrencilik dönemindeki disiplin durumu olarak sıralanıyor. Bankacılık ve Finans bölümlerinde okuyan ya da mezun olanlar formasyon eğitimlerini diğer tüm kişiler gibi YÖK tarafından belirlenmiş olan üniversitelerden birinde alabiliyorlar. YÖK hangi üniversiteler tarafından formasyon programlarının açılacağını belirleyerek liste halinde her yıl yayınlıyor. Bu listelerde hangi üniversite bölümlerinden kaç kişinin alınacağı bilgisi de yer alıyor.

Formasyon Nasıl Alınır? Hangi Belgeler Gerekir?

Üniversitelerde Bankacılık ve Finans Bölümü öğrencisi olan ya da mezun olanlar yapacakları araştırma sonucunda o yıl hangi üniversitelerde Pedagojik Formasyon programı olduğu bilgisine ulaşabilirler. Formasyon başvurusu yapacak olanlardan bazı belgeler de istenir. Başvuru sahiplerinin başvuru formunu doldurması ve nüfus cüzdanlarını, öğrenci veya mezuniyet belgelerini, onaylı not durum belgelerini hazır bulundurmak durumundadırlar.

Pedagojik Formasyon Ücretli mi?

Pedagojik Formasyon programları diğer tüm bölümlerden mezun olanlar için olduğu gibi Bankacılık ve Finans bölümlerinde okuyanlar için de ücretlidir. Bu ücretin ne kadar olduğu programın hangi üniversiteden alınacağına göre değişir. Formasyon programı başvurusu yapacak olanların başvuru sırasında ibraz etmeleri gereken belgeler arasında formasyon ücretini yatırdıklarına dair dekont da yer alır. Bankacılık ve Finans bölümü öğrencileri ve bu bölümden mezun olanlar için formasyon programından yararlanmalarının yolu YÖK tarafından açıldı. Bu kişiler Pedagojik Formasyon eğitimlerinin sonunda alacakları belge ile öğretmenlik yapma hakkını kazanabiliyorlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın