Ana SayfaKredilerKrediyi Erken Kapama

Krediyi Erken Kapama
K

-

Nakit ve yatırımlarınız için bankalar aracılığıyla kredi fırsatlarını değerlendirdiniz ve bankanızdan ihtiyacınıza göre kredi çektiniz. Kredi çekerken yaşadığınız parasal sıkıntı ilerleyen zamanlarda geçti ve kredi borcunuzu erkenden kapatmak istiyorsunuz. Böylece ödeyeceğiniz fazladan faiz oranlarından kurtularak daha düşük masraflı bir şekilde finansal sıkıntılarınızı gidereceksiniz. Ancak her ne kadar faiz ödemenizi yapmasanız da erken ödeme cezası sizi beklemekte. Krediyi erken kapama yapmanız size ceza olarak geri yansıma ihtimali var.

Krediyi Erken Kapama

Çektiğiniz kredi eski tüketici kanununa göre, geri ödeme aşamasında kararınızı değiştirmeniz durumunda eğer ödemeyi peşin olarak kapatmak istiyorsanız, erken ödenen tutarın %2 ‘si kadarı daha ödeme yapmanız gerekiyordu. Bu uygulama yeni Tüketici Kanunu’nda değiştirildi ve tüketicinin lehine bir hal aldı. 6502 sayılı Tüketici Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile 28 Mayıs 2014’ten bu yana bankalar geri adım atarak dosya masrafı ve yeniden yapılandırma gibi bedellerden tepki aldı.

Tüketicinin tepkisini çeken  bankalar erken ödeme cezası da alınca yeni sözleşmeyle birlikte yasanın öngördüğü yaptırımlara uymak zorunda kaldı. Yeni kanuna göre faiz oranının sabit olarak belirlenmesi durumunda, bir ya da birden fazla ödemenin zamanından önce ödenmesi durumunda finansman desteği sağlayan kuruluş tarafından erken ödeme tazminatı talep edilebilir. Yalnız, erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimleri gerçekleştirilerek ve kredi çeken tüketici tarafından erken ödenen tutarın kalan vadesi, 36 ayı aşmayan vadelerde %1,36 ayı aşan kredilerde ise %2’sini geçemeyeceğini belirtmektedir.

Ayrıca kredi sözleşmesinde erken ödeme tazminatı belirtilmemişse banka bu bedeli de talep edemiyor. Daha önceden ise kalan ne olursa olsun bu oran %2 olarak kabul ediliyordu ve ödeniyordu. Kredisini erken ödeyen bunlara ek olarak temerrüde düşen tutardan %30’dan fazla faiz uygulanmayacak. Sözleşmelerde en düşük faiz baz alınacak. Faiz değişiklikleri ise 60 gün içerisinde borcunu kapatan müşterilere yansıtılmayacak.

Kredi erken kapama da müşterilerin diğer avantajları ise birleşik faizle karşılaşmamaları. Ödemenizi üç aydan daha fazla süreyle ertelediyseniz ve taksitle ödeme sağlayan kredilerden faydalandıysanız uygulanacak faiz oranı sözleşmede belirlenenden fazla olamayacak. Tüketiciye 14 günlük cayma hakkı da yeni kanunla birlikte gelmiştir. Limit artışları durumunda da tüketiciye hemen bilgi verilecek.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol