Ana SayfaBankacılıkAsgari Ödeme Nedir? Asgari Ödeme Yapılınca Faiz İşler mi?

Asgari Ödeme Nedir? Asgari Ödeme Yapılınca Faiz İşler mi?
A

-

Çoğu birey, gereksinimleri dahilinde ya banka tarafından ya da kendi isteğiyle kredi kartı sahibi olmaktadır.

Birçok alışveriş ve ödeme anında gerek taksitlendirme olanakları gerekse nakit sıkıntısı yaşanması durumunda kolaylık sağlamaktadır. Kredi kartları, ödemelerini düzenli bir şekilde yapabilenler için aslında güzel bir fırsattır.

Kredi kartı kullanan bazı kimseler ödeme güçlerinin olmaması halinde dahi kullanıma devam etmeleridir. Ay sonu ekstrelerle başa çıkmak zorunda kalmaktadırlar.

Asgari Ödeme Nedir?

Bankaların asgari ödeme tutarı olarak karşımıza çıkardığı dönem borçlarınız bu noktada devreye girmektedir. Dikkat edilmesi gereken husus ise borcunuza faiz işlemeye devam etmesidir.

Asgari ödeme nedir? Asgari ödeme, kredi kartınızda aylık borcunuzun belirli kriterler eşliğinde minimize edilerek karşımıza çıkan ödeme şeklidir. Kartınızın kullanıma açılmasından itibaren bir yıllık süre içerisinde asgari ödeme oranınız %40 ‘dan az olamaz.

İlk yıldan sonra ise bu yüzde oranı %22 gibi bir orana kadar düşerek değişebilmektedir. Asgari ödeme, yaptığınız harcamalar sonucunda ödemeniz zorunda olduğunuz zorunlu kısımdır. Eğer ödeme yapılmaz ise banka ile yapılan anlaşma ve sözleşmenin dışına çıkılmış olur. Zaten ödemediğiniz zamanlarda bankanın müşteri ilişkileri temsilcisi sizi arayarak minimum olarak ödemeniz gereken tutarı sizden ister. Eğer belirtilen tarihe kadar ödeme yapmaz iseniz, kredi sicilinizin kötü etkilenmesi söz konusudur. Ödememe konusunda kararlı tavırlar içerisinde bulunursanız, belirli bir süre sonra evinize tebligat gönderilmektedir.

Asgari Ödeme Yapılınca Faiz İşler mi?

Bütün bunların yanında yasal olarak da sıkıntı çekeceğiniz bir dönem başlar. Bir diğer olumsuz etkisi ise, daha sonra ödeme yaparken ödemeniz gereken ekstra faiz tutarıdır. 1’ken borcunuz 5’e 10’a katlanabilmektedir. Kredi kartı kullanıcılarının yaptığı en büyük hatalardan birisi, borcu ödeyememek veya asgari ödeme yaparak borcunu kapatabileceğini düşünmektir.

Asgari ödeme gerçekleştirilse bile sürekli kalan borcunuza faiz işlenecektir ve yine misliyle borç ödemek durumunda kalacaksınız.

Kredi kartınızın minimum ödeme tutarı, bankadan bankaya göre ise değişiklik gösteren bir tutardır. Ama bütün bu oranlar kanunlar ve yasalar eşliğinde minimum düzeyde belirlenmiştir.

Bazı bankalar bu ödeme tutarını, ödediğiniz taksit sayısına göre ayarlarken bazıları bu durumu dikkate almazlar. Kredi kartı kullanımı konusunda sıkıntı yaşamamak adına dikkatli davranılması gerektiğini bir kere daha hatırlatmakta fayda var.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol