2016 Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?

0

Harcamalamalarını ve ihtiyaçlarını bütçesi ve geliri dahilinde yapan insanlar, bunlarla kısıtlı bir yaşam sürmeye çalışmaktadır. İstediklerinin hep bir tık ötesinde olması sebebiyle birçok hayal ekonomik sıkıntılar yüzünden buhar olup uçmaktadır. Parası olanın düdüğü çaldığı bir yaşam içerisinde ne yazıkki her istediğine ulaşamamaktadır.

Bankalar bu noktada devreye giren hızır görevini üstlenmektedir. İsteğinizi elbette günümüz şartlarında karşılıksız gerçekleştirmeyecek olsalar da, artık istediğiniz şeylere kavuşmak daha kolay olacaktır.

Bir ev? Bir araba? Bir telefon? Bunlar sadece istediğiniz bankanın şubesi kadar uzakta bulunmaktadır ki zaten gelişen teknoloji sayesinde artık işlemlerinizi internet üzerinden de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bankalar sundukları hizmetlerin yanında her zaman belirli bedeller alarak, hizmetlerinin karşılığı tahsil etmektedirler. Bu hizmetlerden getirisi en yüksek olan ise kredi hizmetleridir. Sağladıkları kredi hizmetleriyle uygun taksitlendirme koşulları oluşturarak, verdikleri ana para üzerinden faiz almaktadırlar.

Aldıkları faiz ile kendi sermayelerini ve kârlarını maksimize etmektedirler. Bazen faiz oranları ülkenin siyasi ve politik durumuna göre de şekillenebilmektedir. İç karışıklıklar ve politik karmaşa ekonomik olarak bir sallantıya neden olabilmektedir. Bu sallantı neticesinde bankalar da faiz oranlarını yükseltmektedir.

Yükselen faiz oranları tüketiciyi zora sokmakta, hali hazırda kredisi olanlar için can sıkıcı bir durum ama henüz kredi çekmeyip başvuruda bulunmak isteyenler için ise düşündürücü bir hal almaktadır. Özellikle 2016 kredi faizleri düşecek mi? Sorusu akılları kurcalayan en önemli sorulardan bir tanesidir. Sorunuzun yanıtını Merkez Bankası açıklamalarına göre yanıtlamak gerekirse, Merkez Bankası bu yılın ortalarına doğru faiz oranlarının düşeceğini belirtmişti. 2016 kredi faiz oranlarının %1’in altına düşmesini bekleyen tüketiciler bu konuda hala bir merak içerisindeler. Faizlerin Nisan ayı itibariyle %1’in altında olması bekleniyordu. Ancak yine de konut kredilerinin bu durumdan pek etkilenmemiş olduğu da görülmekte.

Nisan ayında kredi indirimleri oluşan toplam indirim 2,14 puanı bulmuştu. Bankalar ticari faiz oranlarını %15,08’lik bir yüzdenden %13,37’ye kadar geçtiğimiz aylarda indirmişti. Fazla kredi kullanımı nedeniyle de cari hesap açığı bulan Merkez Bankası her ne kadar indirim uygulasa da belirli bir miktar altına inemiyor.

2016 Haziran ayı için yine faiz oranlarının düşeceği iddiaedilmişti ancak yine de bankalar buna pek sıcak bakmayabilir. İlerleyen günlerdeki faiz oranları bilgisi için sitemizden ilgili haberleri takip edebilirsiniz.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın