Bankacılık ve Finans Bölümünden Mezunlar KPSS’de Nereleri Tercih Edebilir?

Üniversitelerin Bankacılık ve Finans Bölümü mezunları KPSS’de hangi bölümleri tercih edecekleri konusunu sıkça araştırırlar.

0
Bankacılık ve Finans Bölümünden Mezunlar KPSS’de Nereleri Tercih Edebilir?

Üniversitelerin Bankacılık ve Finans Bölümü mezunları KPSS’de hangi bölümleri tercih edecekleri konusunu sıkça araştırırlar. KPSS kısa adıyla bilinen Kamu Personeli Seçme Sınavı devlet tarafından düzenlenir ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmanın önünü açar.

Kamudaki açık kadrolara personel alımı yapılırken KPSS’ye girmiş olma şartı aranır ve hangi puan türünden kaç puan alınmış olması gerektiği de belirtilir. Peki, Bankacılık ve Finans mezunları KPSS ile hangi devlet kurumlarında çalışabilir? İşte cevabı…

Kamu Bankaları

KPSS’ye girmiş Bankacılık ve Finans Bölümü mezunları öncelikle kamu bankalarının personel alımlarını takip ederek bunlara başvuru yapabilirler. Türkiye’deki kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Halkbank, Türk Eximbank, İller Bankası, Türkiye Emlak ve Kalkınma Bankası, Adabank ve Birleşik Fon Bankası’dır. Bu bankalar kendi internet sitelerinde yayınları ilanlarını aynı zamanda İŞKUR yani Türkiye İş Kurumu’nun sitesinde de yayınlar.

Devlet Planlama Teşkilatı

Bankacılık ve Finans bölümünde okuyanlar KPSS’ye girdikten sonra Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde yapılan iş ilanlarına başvuru yapabilirler. Bu kuruma dair açılan personel alımlarına başvuru yapanlar çalışmaya başlayacakları pozisyona göre devletin bütçe hesaplamalarının yapılması, faaliyet raporlarının hazırlanması, ekonomi ölçeklerinin planlanması, arşivleme yapılması, raporlama gibi görevle alırlar. Bu bölüm mezunlarının bahsi geçen görevlerde yetkinliği olacağından rahatlıkla çalışabilirler.

Maliye Bakanlığı

KPSS puanı bulunan Bankacılık ve Finans Bölümü mezunu kişiler Maliye Bakanlığı’nda işe girebilirler. Ancak Maliye Bakanlığı genellikle deneyimli personelleri tercih ettiğinden mezuniyet sonrasında ilgili başka işlerde çalışıp deneyim edindikten sonra Bakanlık personel alımlarına başvuru yapanların şansı daha da yükselir. Maliye Bakanlığı bünyesinde çalışan Bankacılık ve Finans mezunlarının önü açık olup üst düzey yöneticiliğe kadar yükselebilirler. Yeni mezunlar Maliye Bakanlığı stajyer alımlarını da takip edebilir ve deneyimi Bakanlık’ta çalışarak edinme yoluna da gidebilirler.

Neden Kamu Kurumları Tercih Edilir?

Bankacılık ve Finans Bölümü mezunları ve diğer üniversite mezunlarının çoğu KPSS’ye girerek bir kamu kurumunda işe girmek isterler. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmanın pek çok avantajı vardır. Bir kamu kurumunda çalışıyor olmanın en büyük avantajı çalışma saatleridir. Çalışanlar hafta içi 17:00’a kadar çalışacak olmak ve hafta sonunun tatil olmasından dolayı kamuyu tercihe ederler. Ayrıca devlet garantisinde çalışıyor olmak her çalışanın isteyeceği bir şeydir. Ancak kamuda çalışmak için gerekli disipline ve bilgiye sahip olunması gerektiği de unutulmamalıdır. KPSS’den yeterli puan alınsa dahi yeni mezunların kamuya iş başvurusu yapmadan önce kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın