4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Son yılların revaçta üniversite bölümlerinden olan Bankacılık ve Sigortacılık mesleğinin 2 yıllık ön lisans alınabilen bölümü olduğu gibi 4 yıllık lisans eğitimi veren bölümleri de vardır.

0
4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Hangi Üniversitelerde Var

Üniversite sınavı zamanı ve sonrasındaki tercih döneminde milyonlarca öğrenciyi büyük bir heyecan sarar. Öğrencilerle birlikte aynı heyecan ailelerine de yansır. Bu dönemlerde herkes doğru tercih yapmanın, aldığı puan ve başarı sıralaması ile hangi üniversite bölümlerine girebileceklerini merak ederler.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Kaç Yıllık?

Son yılların revaçta üniversite bölümlerinden olan Bankacılık ve Sigortacılık mesleğinin 2 yıllık ön lisans alınabilen bölümü olduğu gibi 4 yıllık lisans eğitimi veren bölümleri de vardır. ÖSYM tarafından her yıl açıklanan tercih kılavuzunda hangi üniversitelerde, hangi ön lisans ve lisans bölümlerinin mevcut olduğu belirtilir. 4 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü için tercih yapmak isteyenler bu kılavuzdan takip edebilirler.

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nü Tercih Etmek için Kaç Puan Gerekli?

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü okumak isteyenlerin üniversitelerde bu programın 2 yılık olanlarını tercih etmek istemeleri halinde 150 puan olan TYT yani Temel Yeterlilik Testi’nde baraj sınırını geçmeleri yeterlidir. En az 150 puan alan öğrenciler 2 yıllık ön lisans bölümlerinden seçme hakkına sahip olur. Ancak 4 yıllık lisans bölümleri için en AYT yani Alan Yeterlilik Testi’nden en az 180 puan alınması gerekir. 4 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü okumak isteyenlerin bu üniversite bölümünü tercih edebilmeleri için AYT’den en az 180 puan alması gerekir.

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Hangi Üniversitelerde Vardır?

YÖK tarafından belirlenen ve ÖSYM tarafından her yıl açıklanan tercih kılavuzunda hangi üniversitelerde 4 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerinin olduğu bilgisi de yer alır. Tercih döneminde olan öğrencilerin kılavuzda dikkat etmesi gereken nokta o bölümün 2 yıllık mı, yoksa 4 yıllık mı olduğudur.

2 yıllık bölümler TYT puanına göre öğrenci alırken, 4 yıllık bölümler AYT puanına göre öğrenci alımı yapar. Türkiye’de pek çok özel üniversitede ve devlet üniversitesinde 4 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü vardır. Tercih yaparken o bölümün taban puanına ve başarı sıralamasına da dikkat etmek gerekir. Bu bölüm TM yani Türkçe – Matematik puanına göre öğrenci alır.

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Olan Üniversiteler

Bankacılık ve sigortacılık alanında lisans eğitimi almak isteyenler için aşağıda Türkiye’de bu bölümün bulunduğu özel ve devlet üniversiteleri sıralanmıştır. Bu üniversitelerdeki başarı sıralamaları ve taban puanları her yıl; bir önceki yılın aynı verilerine göre düzenlenir. Tercih yaparken hangi bölümün kontenjanının kaç kişi olduğu da önem taşır.

  • İstanbul – Kadir Has Üniversitesi
  • İstanbul – Medipol Üniversitesi
  • İstanbul Gelişim Üniversitesi
  • Edirne – Trakya Üniversitesi
  • Kıbrıs – Doğu Akdeniz Üniversitesi
  • Afyon – Kocatepe Üniversitesi
  • Isparta – Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  • Karaman – Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi
  • Tokat – Gaziosmanpaşa Üniversitesi

 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın