Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri

0

Tüp bebek, son zamanlarda çoğu ailenin umudu haline gelmiştir. Gelişen teknoloji ile, tüp bebekte başarı oranı giderek artmaktadır. Bu da gayet sevindirici bir haberdir. Ancak her tedavide olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de yan etkiler mevcuttur. Bu yazımızda tüp bebek tedavisi sırasında ve sonrasında oluşan olası yan etkilerden bahsedeceğiz.

Tüp bebek tedavisi yapılırken, genellikle birden fazla yumurtaya ihtiyaç duyulur. Bu da yan etki riskini arttırır. Bu durumlarda bazı yan etkiler görülmektedir. Bunlar ; 
– Ruhsal bozukluklar,
– Mide ve karında ağrılar,
– İshal ve mide bulantısı eşliğinde bazen kusmalar,
– En çok görülen yan etki; baş ağrısı
– Yorgunluk hissi ve halsizliktir.

Tüp bebek tedavisinde bazı diğer faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır. Çoğul gebelik riski de vardır. Çoğul gebelik sırasında bazı yan etkiler oluşmaktadır. Bunlar ; erken doğum riski, şeker hastalığı, yüksek kan basıncıdır. Genel olarak en çok görülen ise erken doğum riskidir.     

Embriyo transferi sırasında kanama veya lekelenme de görülebilir. Embriyo transferi sırasında en çok görülen yan etki ise hafif bir ağrıdır. Fakat bu ağrı sırasında herhangi bir ilaç kullanımına gerek yoktur. Çünkü birkaç gün içerisinde azalarak etkisini yitirecektir. Normal olarak görülen bir yan etkidir. 

Diğer bazı yan etkiler ; 

– İlaç veya diğer yöntemler kullanılmasına rağmen yumurta gelişim gösteremeyebilir.
– Yumurta, uygun ortam olmasına yağmen döllenmeyebilir.
– Foliküllerden gerekli sayıda yumurta oluşmayabilir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın