Ekonomi Varant Piyasasına Giriş

Varant Piyasasına Giriş

Son Güncelleme:

Borsayı yakından takip eden yatırımcıların son dönemlerde ilgi gösterdiği Varant Piyasası, ülkemizden yasal olarak takip edilebilen bir yatırım şeklidir. Fakat bu piyasaya giriş-çıkışlar belli kurallara bağlanmıştır. Sistemden para kazanmak isteyen yatırımcının, ilk olarak Varantların özelliklerini bilmesi gerekir. Çünkü hisse senedine benzeyen fakat işleyiş olarak bazı ufak farklılıkların olduğu bir sistemdir. Varant; hisse senedi piyasasındaki kâra, küçük bir para ile katılım imkânı sağlayan ve kısa veya orta vadeli olarak düşünülmesi gereken bir yatırım aracıdır. En büyük özelliği ise kaldıraçlı hisse senedi gibi seyir izlemesidir. Varantlar, menkul kıymetleştirilmiş opsiyon olarak tanımlanabilir.

Varant Alım-Satımı

Varantlar, BİST’te kurumsal ürünler pazarının alt kısmında işlem görür. Varant alıp satabilmek için, Hisse senetlerinin sürekli müzayede seanslarının açık olduğu saatlerde, aracı kurum veya banka aracılığı ile varant alıp satılabilir. Fakat yatırımcıların okuyup imzalaması gereken, risk bildirim raporu vardır. Ancak bu rapor incelendikten sonra Varant alıp satmak mümkündür.

Varantların Özellikleri

Piyasaya girmeden önce, varantların izlediği seyri ve özelliklerini iyi bilmek gerekir.

  • Varantların en belirgin özelliği, hisse senedi veya endeksi, belirli süreliğine alma satma hakkı vermesidir. Yine alım satım için fiyat aralığı önemlidir.
  • Piyasaya giren yatırımcının, varant için yatırdığı paradan fazlasını kaybetme ihtimali yoktur. Kayıp, en fazla giriş masrafları dâhil varant için harcanan para ile sınırlıdır.
  • Varant, sahibine her hangi bir yasal yükümlülük getirmez. Varantlar, açığa satılamaz ve her hangi bir teminat gerektirmez.
  • Varantlarda, kâr yapmak için yükselmesini beklemek gerekmez. Yani düşüş beklentisi olan varantlarda, satım varantları alarak, kâr yapmak mümkündür. Yani ters işlem yaparakta para kazandıran bir sistemdir.
  • Varantlar, vade süresince işlem görmediği halde, durduğu yerde değer kaybedebilir. Bu sebeple varant edinip bekletmek yerine, piyasayı takip edip ufak kar olanakları takip edilmelidir.   
  • Varant alırken, vadesi uzun varantlara yönelmek gerekir. Çünkü vade süresi dolmasına yakın, varantlar değer kaybeder. Hatta varant alırken, vadesi uzun olan varantlara yönelmek avantaj yaratacaktır.
  • Ülkemizde BİST’e bağlı olarak işlem gören, çok sayıda hisse senedi varantı ve döviz varantı mevcuttur. Piyasada bilinen birçok bankanın veya büyük firmanın varantları mevcuttur.

Varant edinirken Risklerini Bilmek Gerekir

Varant piyasasına gireceklerin, varantların risklerini iyi bilmesi gerekir. Çünkü her yatırım aracı gibi varant piyasasında da kazanmak kadar kaybetmekte mümkündür. Varantların vadesi, bellidir ve vade süresince beklenti gerçekleşmez ise yatırılan tüm para, kısa süre içinde kaybedilebilir. Fakat yatırılan paradan fazlası risk altına girmez. Kaldıraçlı bir yatırım aracı olduğu için, beklenti ters yönde gerçekleşirse yine varant değer kaybeder. Vade sonunda varantların değeri düşer. Hisse senedi varantlarında stopaj sıfırdır. Fakat döviz varantlarında stopaj % 10 olarak hesaplanır.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,287BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,635TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,518TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler