Ana SayfaSağlıkOtizm de Akıllı Cihaz Kullanımı

Otizm de Akıllı Cihaz Kullanımı
O

-

Otizmli Bireyin Karşılaştığı Sorunlar Nelerdir?

Otizm; bilindiği üzere, bu rahatsızlıktan yana şansız olan bireylerin hayatlarının ilk 3 yılında kendini belli eden bir tür gelişim bozukluğudur. Bireyin ve ailesinin hayatı boyunca mücadele etmek durumunda kaldığı bu rahatsızlık, kişinin sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişim konularında çıkan olağanüstü sorunları beraberinde getirir.  Kısıtlı ilgi alanlarıyla, tekrara dayanan davranışlarla kendini gösteren bir hastalıktır. Bu etkilerine bakıldığında, ailenin bilinçli olmasının otizm hastası birey için ne kadar önemli olduğu, otizmlilerle beraber yaşayan aileler için su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Akıllı Cihaz Uygulamaları Otizmli Bireye Ne Kazandırır?

Otizmli bireyin akıllı cihaz kullanımı, duygu değişiklikleri ile başa çıkmada çok büyük katkı sağlar. Hatta akıllı cihaz kullanımının otizmli birey üzerinde tedavi edici özelliği bulunduğu, belirtileri azaltarak büyük destek sağladığı, yapılan açıklamalar sırasında gözlemlenmiştir.

Yaşanmış örneklerden biri olarak; Laura Holmquist’in otizmli oğlu Hudson günde 8 veya 9 şiddetli nöbet geçiriyordu. Bu yüzden ailenin sosyal hayatı bitme durumuna gelmiş, aynı zamanda Holmquist çocuğu ile iletişimde oldukça zorlanıyor ve çok zor günler geçiriyordu.

Terapistlerinin önerisiyle akıllı cihaz kullanmaya başlayan Hudson’ın, zamanla öfke nöbetlerinin azaldığı, akıllı cihaz ile oyun oynayarak fikir yürütme becerisinin geliştiğini, keyif alarak kullandığı akıllı cihaz uygulamalarının kullanımının kolaylıkla düzenli hale geldiği görüldü.

Akıllı cihaz Kullanımı Konuşma Becerisini Arttırabilir

Harvard Tıp’ta nöroloji yardımcısı doçent Dr. Martha Herbert, Akıllı cihaz kullanımının otizmli bireyler üzerinde çok büyük faydaları olduğunu doğruladı. Otizmli çocuklar akıllı cihaz içeriklerini kullanırken, akılları karışmıyor hatta daha fazla kontrol sağlıyor.

Kendisinin de otizmle mücadele ettiği bilinen Shore, Akıllı cihaz kullanımının iletişim konusunda çocuğu ve dış dünyayı yakınlaştıran bir kullanımı olduğunu, kapalı olmakla, kilitli olmak arasında büyük farklar olacağını vurguluyor.

 

Akıllı Cihaz Kullanımında Otizmli Çocukların Aktif Olmasının Nedenleri

 

Günlük görevlerinden en basitini bile yerine getiremeyen otizmli çocuklar, neden akıllı cihaz kullanmaya kolaylıkla alışıyor? SF Weekly, Kaliforniya’da yayınladığı makaleler ile bu konuyu incelemiştir. Varılan sonuçlar ise;

  •  Otizmli çocuklar, akıllı cihaz kullanmayı kolaylıkla alışkanlık haline getirebiliyorlar çünkü akıllı cihaza dokunduklarında ve kaydırdıklarında ne bekleyeceklerini biliyorlar. Fakat insan tepkileri böyle değil, insanların tepkileri her seferinde aynı olmuyor ve bu onları hüsrana uğratıyor.
  • Çizim gibi geliştirici etkinlikleri, akıllı cihaz uygulamalarından yapmaları çok daha kolay çünkü otizmli çocuklar kalemleri ve boya kalemlerini elleriyle tutma konusunda zorlanıyor.
  • Akıllı cihaz uygulamalarını kullanan otizmli çocuk, oyunlarda yer alan eğlenceli grafikleri, kelime ve eylemlerle eşleştirerek çocuğun görevlerinin gözünde canlanmasına yardım ediyor.
  • Akıllı cihaz uygulamalarında otizmli çocuğun gündelik hayatını kullanışlı şekle getirecek şekilde tasarlanacak oyunlar ya da uygulamaların da faydalı olacağı şeklinde öngörüler var.

Samsung’un Otizmli Çocuklar İçin Çalışması

Otizmli çocukların hayatlarına katkıda bulunmak amacıyla, Samsung yaptığı çalışmalarla ‘Look at me’ uygulamasını geliştirerek, otizmli çocukların yanında olduğunu göstermiştir.

‘Look At Me’ uygulaması, otizmli çocukların iletişim becerilerini hedef alıyor. İnsanlarla göz teması kurmakta zorluk çeken otizmli çocuklar, sosyal yaşantılarında hayli zorluk çekiyor. Araştırmalara göre otizmli çocuklar, akıllı cihazları çok seviyor. Samsung firması, Seul Ulusal Üniverstesi ve Yonsei Ünivetsitesi bünyesinde yer alan uzmanlar ‘Look At Me’ uygulamasını geliştirdi. 20 çocuk üzerinde, 8 hafta boyunca ortak klinik bir çalışma yürüttü.

Çocuklar uygulama da kamera özelliğini kullanarak, karşısındaki kişinin duygu durumunu anlayabiliyor ve yüzleri hatırlayabiliyor. Yedi farklı etkileşimli ve eğlenceli görevler, çocukların ilgisini çekiyor ve sonunda gelen ödül-puan sistemi ile çocuğun motivasyonunu yüksek tutuyor

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol